Nie mamy polaryzacji, tylko ruch faszystowski. Faszystowski język niezwykle trudno pokonać w demokratyczny sposób. Udało się to Polsce w ostatnich wyborach parlamentarnych. Dlatego oczy świata są teraz skierowane na Polaków i ich metody – Jason Stanley, autor książki "Jak działa faszyzm", rozmawia z Justyną Kopińską na łamach "Wyborcza.biz".

Trump jest sprytny. Gdy mówi się o jego przestępstwach, odbija piłeczkę i mówi o korupcji obecnego rządu. Usłyszał, że zniszczy demokrację i tych samych sformułowań zaczął używać w kierunku Joe Bidena. Każde słowo zwraca przeciwko oponentowi.

[…] Politycy w Izraelu stosują wiele technik dehumanizacji. Hamas jest przerażającą organizacją terrorystyczną, nie można zrównywać jej z Palestyńczykami. A tak się dzieje. Jakbyśmy się czuli, gdyby każdego Amerykanina traktowano jako osobę odpowiedzialną za zrzucenie bomb w Wietnamie?

Warunki, w jakich przebywają teraz Palestyńczycy są okrutne. Dla mnie największym symbolem bohaterstwa jest warszawskie getto. I czuję strach, gdy jakiekolwiek współczesne miejsce mi o nim przypomina. Mam wrażenie, że Izrael wymierza karę zbiorową. Dla mnie jako Żyda ma to wymiar tragiczny. Najgorszą zbrodnią, jaką kiedykolwiek popełniła Europa było ludobójstwo narodu żydowskiego. Dlaczego to Palestyńczycy mają płacić za tę zbrodnię?

Całą rozmowę przeczytacie na "Wyborcza.biz".