Po roku 1945. Latencja jako źródło współczesności

Po roku 1945. Latencja jako źródło współczesności

Hans Ulrich Gumbrecht

Wydanie: Cena:
35,91 zł
17,94 zł
35,91 zł 39,90 zł -10%

Opis książki

Latencja: gdy coś, czego obecność czujemy, jest nieuchwytne. To ukryta obecność przeszłości w egzystencjalnej klaustrofobii powojennej epoki między dwiema epokami.

W swojej przełomowej książce Hans Ulrich Gumbrecht łączy elementy autobiografii z historią Niemiec, refleksje poświęcone Samuelowi Beckettowi i Paulowi Celanowi z drobiazgową egzegezą myśli Heideggera i Sartre’a oraz zaskakującymi obserwacjami z dziedziny zjawisk kulturowych, od Edith Piaf po raport Kinseya. Efektem tych zabiegów jest pasjonujący eksperyment badawczy mieszczący w sobie liczne dyscypliny naukowe i style myślenia.
 
Autor poszukuje współczesnych dylematów cywilizacyjnych świata zachodniego (kryzys instytucji społeczno-politycznych, schyłek myślenia w perspektywie historycznej, zbiorowe lęki egzystencjalne) w atmosferze intelektualnej powojennej Europy, która uformowała myślenie tzw. pokolenia ‘68, dominującego w środowiskach opiniotwórczych i elit politycznych Europy po upadku komunizmu.

Niemiecka kultura po II wojnie światowej sprawia wrażenie, jakby po pierwszych zdecydowanych reakcjach na wojnę pewne intensywne odczucia były jeszcze obecne, ale już jakby ukryte pod gładką powierzchnią spokoju. Powojenne pokolenie Niemców chciało uczynić przeszłość całkowicie przejrzystą. Nie udało mu się tego dokonać przez kilka kolejnych dziesięcioleci.

WSPARCIE

Recenzje

Szczegóły

Liczba stron:
272
Tytuł oryginału:
After 1945: Latency as Origin of the Present
Tłumaczenie:
Aleksandra Paszkowska
Wstęp:
Adam Krzemiński
Projekt okładki:
Marcin Hernas | tessera.org.pl
Skład:
manufaktura
ISBN:
978-83-64682-97-1
Typ oprawy:
twarda
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
145
Wydanie:
Ebook
Twarda okładka

Zobacz też

BIO

Hans Ulrich Gumbrecht

Hans Ulrich Gumbrecht (1948) – profesor literatury na Uniwersytecie Stanforda, wcześniej wykładał na uniwersytetach w Bochum i Siegen, był wiceprzewodniczącym Niemieckiego Towarzystwa Romanistów. Wydał m.in. 1926 (1998), Production of Presence (2004) i Atmosphere, Mood, Stimmung (2012).

Czytaj więcej

Wokół książki

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies