Brzemię odpowiedzialności: Blum, Camus, Aron, i francuski wiek dwudziesty

Léon Blum był przywódcą Francuskiej Partii Socjalistycznej w okresie międzywojennym. Dwukrotnie, w latach 1936 i 1938, był też premierem rządu sformowanego przez Front Ludowy i najbardziej znaczącym politycznym przeciwnikiem rządu w Vichy — za co uwięziono go, wytoczono mu proces i deportowano. Raymond Aron w latach 20. ubiegłego wieku przyćmiewał intelektem innych absolwentów Ecole Normale Supérieure (wśród nich Jeana-Paula Sartre’a) i był najbardziej obiecującym młodym francuskim filozofem swego pokolenia. Albert Camus, mimo swego skromnego „kolonialnego” pochodzenia i prowincjonalnej edukacji, w powojennej Francji wybił się z niebytu na pozycję gwiazdy politycznej, powszechnie rozpoznawany jako partner, kolega, i rywal intelektualny Sartre’a i Simone de Beauvoir.

Oto trzej bohaterowie Brzemienia odpowiedzialności Tony’ego Judta. Opowiadając ich skomplikowane historie, znakomity amerykański historyk pokazuje, jak intelektualiści powinni uczestniczyć w życiu publicznym: bez oglądania się na polityczną modę i bez zaślepienia ideologią.

Więcej szczegółów

978-83-63855-77-2

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

26,73 zł

39,90 zł

- +

 
Więcej

Pouczający i elokwentny esej o intelektualnej odwadze w okresie — według określenia autora — intelektualnej nieodpowiedzialności.


„New York Times”

Choć w opinii Judta jego bohaterowie byli nieudacznikami, a ich życie klęską, to każdy z nich był wcieleniem odpowiedzialności politycznej, moralnej i intelektualnej - i to w czasie i w kraju, w którym odpowiedzialność była towarem deficytowym.

Marci Shore

Tony Judt reprezentował najlepsze cechy europejskiego intelektualisty: szerokie horyzonty, wielką erudycję, odwagę i poczucie obowiązku oraz zaangażowanie w najważniejsze sprawy współczesnego świata.

Aleksander Smolar

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuThe Burden of Responsibility: Blum, Camus, Aron, and the French Twentieth Century
Rok wydania2014
Liczba stron 240
Projekt okładkiMarcin Hernas | tessera.org.pl
ISBN/ISSN 978-83-63855-77-2
TłumaczenieMichał Filipczuk
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawytwarda
Data premiery2014-01-28
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładManufaktura | manufaktu-ar.com
 
Patronat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
O autorze

Tony Judt (1948—2010) — wybitny znawca historii Francji i Europy Środkowej, eseista. Regularnie publikował m.in. na łamach „The New Republic” i „New York Review of Books”. Autor licznych książek, w tym syntezy najnowszej historii Europy pt. Powojnie (2005), wyborów tekstów Zapomniany wiek dwudziesty (2008) i Pensjonat pamięci (2010) oraz manifestu Źle ma się kraj (2010). Bohater wywiadu rzeki Rozważania o wieku XX (2013) przeprowadzonego przez Tymothy'ego Snydera. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jego kontrowersyjna książka Historia niedokończona. Francuscy intelektualiści 1944—1956 (2012).

Menu