Opis książki
Partycypacja. Przewodnik Krytyki Politycznej nie jest zwyczajowym raportem z działań czy kolejnym podręcznikiem dobrych praktyk. Nie jest też nudną akademicką publikacją o „filozoficznych korzeniach demokracji deliberatywnej”.
Chcemy wypełnić lukę między teorią a praktyką, ułatwić myślenie nad konkretnymi działaniami i nadać realny wymiar partycypacyjnym dylematom.
Mamy dziś w Polsce prawdziwy boom partycypacyjny. Urzędy ścigają się na liczbę zorganizowanych konsultacji społecznych, organizacje pozarządowe pozyskują setki grantów i przygotowują dziesiątki publikacji o zaletach obywatelskiego uczestnictwa.
Z pozoru wszystko jest w porządku i zgodnie z najnowszymi trendami. Ale czy na pewno wyrasta nam w Polsce społeczeństwo obywatelskie z prawdziwego zdarzenia?
Publikacja powstała w ramach projektu konsultacji społeczno-ekologicznych realizowanego przez Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego, finansowanego ze środków Fundacji im. Stefana Batorego. Na treść publikacji w całości odpowiada Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego oraz autorzy. Poglądy w niej wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Fundacji im. Stefana Batorego.