Opis książki
Ciemność, która świeci
„Polskie obozy śmierci”, „szmalcownicy” – polska historia już dawno nie była tak popularna na świecie. Jak to się stało, że nasza debata publiczna tak łatwo wróciła do pozycji „niewiedzy” z początku lat 2000.? Jak gdyby wcale nie odbyła się cała ta dyskusja wokół Jedwabnego, wokół polskiej obecności na obrzeżach Zagłady. W czyim imieniu wówczas przepraszaliśmy?
Odpowiedzi na te pytania szukamy, rozmawiając o polskiej polityce historycznej. Pretekstem do rozmowy nie były wyłącznie niedawne wydarzenia wokół nowelizacji ustawy o IPN i dyskusja o „szkalowaniu narodu polskiego”, ale też gwałtowny spór o Muzeum II Wojny Światowej. Jaka wizja Polski i Polaków wyłania się z tych wydarzeń?
Podobno społeczeństwa potrafią prześnić swoje rewolucje. Być może warto zadać pytanie, o czym wtedy śnią? Czy o swojej niewzruszonej moralnej niewinności, czy może wręcz przeciwnie – o ciężkim wysiłku oczyszczenia z moralnego brudu? Co czują po przebudzeniu? Dumę czy raczej niesmak?
Wśród autorów m.in. Jan Tomasz Gross, Elżbieta Janicka, Joanna Tokarska-Bakir, Jacek Leociak, Paweł Machcewicz, Marcin Kaliński, Zygmunt Bauman, Ahlam Shibli, Adam Szymczyk, Adelina Cimochowicz, Anda Rottenberg, Slavoj Žižek.