Krytyka Polityczna nr 44: Koniec prasy. Będziecie tęsknić?

Dlaczego nakłady wszystkich poważnych tytułów spadają na łeb na szyję? Dlaczego zamiast czytać poważne eseje w gazetowych działach opinii wolimy czytać 140-znakowe wiadomości na Twitterze albo oglądać zdjęcia kotków w internecie. Czy serwisy w rodzaju Wykopu czy Reddita pełnią dziś rolę, którą dawniej odgrywały dzienniki? Czy właśnie doświadczamy zmierzchu dziennikarstwa i narodzin fenomenu, który został już określony mianem „ciennikarstwa”? A może lamenty w związku z upadkiem „prasy papierowej” są przesadzone, w końcu cyfrowa zmiana oferuje jednak całkiem poważne korzyści dla czytelników i medialnych twórców?

Rozmawiamy o tym wszystkim z dziennikarzami i teoretykami mediów, a wszystkie te przemiany pokazujemy na szerszym tle przeobrażeń społeczno-gospodarczych i politycznych. Wśród autorów m.in. Astra Taylor, Domosławski, Nic Newman (twórca internetowego serwisu BBC), Evgeny Morozov, Dymek, Jedrysik, Gdula, Przegalińska, Wójcik czy Mikołajewska-Zając.

Więcej szczegółów

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

17,91 zł

19,90 zł

- +

 
Więcej

Poza głównym tematem numeru Slavoj Zizek mierzy się z problemem kryzysu uchodźczego, zajmujemy się też tematem pomnika Sprawiedliwych, który miał stanąć na warszawskim Muranowie – głos oddajemy twórcom koncepcji, która wygrała międzynarodowym konkurs na to upamiętnienie, ale nigdy nie zostanie zrealizowana. Przyglądamy się temu, jak wyglądałaby ekspozycja w Muzeum Historii Żydów Polskich, gdyby wyłączono tam prąd.

Całość uzupełniają rozmowy Michała Sutowskiego z Andrzejem Lederem i Małgorzatą Mazurek (kierowniczką Katedry Studiów Polskich na Columbia University w Nowym Jorku) oraz wywiad Magdy Majewskiej z Grażyną Walczewską-Klimczak o niewykorzystanym potencjale bibliotek szkolnych. Jak zawsze zapraszamy też do lektury dziennika Cezarego Michalskiego oraz cyklu Adelajdy Truścińskiej.

 
Szczegóły
Rok wydania2016
Liczba stron256
Projekt okładki Katarzyna Błahuta
Wysokość w mm238
Szerokość w mm165
Typ oprawymiękka
Data premiery17.03.3016
Skład Le Że
 
Patronat

Wydawanie pisma „Krytyka Polityczna” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
Czytaj Fragment

Zobacz też:

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Wywiad: Mało spektakularna rewolucja

Krzysztof Cieślik dla Enter the ROOM pyta Jakuba Dymka i Aleksandrę Przegalińską o 44 numer KP.

[Cieszyn, 1.04.] Spotkanie wokół 44 numeru KP

Spotkanie z Jakubem Dymkiem i Jakubem Majmurkiem wokół najnowszego numeru Krytyki Politycznej.

ROZMOWA: KONIEC PRASY

Jakub Dymek w rozmowie z Mateuszem Luftą i Jarosławem Ziółkowskim w radiu RDC o 44 numerze "Krytyki Politycznej".

Menu