Jesień wasza, wiosna nasza

Jesień wasza, wiosna nasza

Timothy Garton Ash

Wydanie: Cena:
31,41 zł
31,41 zł 34,90 zł -10%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

Strajk w Stoczni Gdańskiej, 16 miesięcy karnawału „Solidarności”, wreszcie „jesień ludów” w roku 1989 pokazały, że spontaniczny, pokojowy, masowy i efektywny udział społeczeństwa w walce o lepszy świat jest możliwy. Czy dorobek Polaków, Czechów, Słowaków, Węgrów i Niemców zaangażowanych w walkę o demokrację i wolność to tylko część historii? Opisane przez Timothy’ego Gartona Asha, obserwatora i uczestnika tamtych wydarzeń, demokratyczne rewolucje to potencjalne źródło wspaniałego politycznego mitu, którego do dziś nie wykorzystano. Polska rewolucja i Wiosna obywateli, składające się na ten tom, to nie tylko zapis wspomnień. To dwie opowieści o społecznej podmiotowości. O tym, jak luźny zbiór jednostek zaczyna rozumieć wspólne interesy i na bieżąco tworzy strategie walki o nie, jak organizuje swą polityczną reprezentację, jak domaga się swych praw, jak tworzy wspólnotę.

Jesień wasza, wiosna nasza – ponieważ tradycja rewolucji demokratycznych to wyzwanie dla naszego pokolenia, a nie muzealny eksponat. Oto przesłanie książki: odzyskać demokrację dla obywateli, ale także ruch masowy dla demokracji. Dlaczego? – Bo to obywatele są siłą napędową historii.

„Jeżeli nas porzucicie, będziemy zgubieni!”  –  krzyczała Henryka Krzywonos, kobieta o męskiej posturze, która przewodziła kierowcom tramwajów i autobusów.  –  „Autobusy nie zwyciężą czołgów!”.

Alina Pienkowska, odważna pielęgniarka z Wolnych Związków Zawodowych z grymasem napięcia na szczupłej twarzy, i Ewa Ossowska, działaczka Ruchu Młodej Polski, próbowały zatrzymać potok robotników opuszczających Stocznię, ale głosy ich zagłuszało stoczniowe radio.

Niektóre kobiety z tłumu na zewnątrz bramy szydziły z wychodzących mężczyzn. 
Wałęsa wysłuchał protestów, wyczuł gniew ludzi i szybko zmienił zdanie.

fragment książki

CZYTAJ FRAGMENT

Szczegóły

Liczba stron:
496
Tytuł oryginału:
The Polish Revolution. Solidarity; We the People. Revolution of '89 Witnessed in Warsaw, Budapest, Berlin and Prague
Tłumaczenie:
Małgorzata Dziewulska, Anna Husarska, Marcin Król
Projekt okładki:
Jan Bajtlik
Skład:
Tomasz Kędzierski
ISBN:
978-83-61006-67-1
Rok wydania:
2009
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wydanie:
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

Timothy Garton Ash

Timothy Garton Ash (1955)  –   brytyjski historyk, profesor St. Anthony’s College Uniwersytetu w Oksfordzie, znawca Europy Środkowo-wschodniej, zwłaszcza Polski i Niemiec. Stale publikuje w „The Guardian” i „New York Review of Books”. Jeden z najbardziej wpływowych ekspertów od tematyki środkowoeuropejskiej na świecie, laureat licznych nagród (m.in. Somerset Maugham Award z 1984 za Polską rewolucję). Spośród jego książek w Polsce opublikowano m.in. Niemieckość NRD (1999), Wolny świat: dlaczego kryzys Zachodu jest szansą naszych czasów (2005), Teczka. Historia osobista (2006).

Czytaj więcej

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies