Jak zmienić świat. Marks i marksizm 1840-2011

W swojej ostatniej pracy słynny brytyjski historyk, Eric Hobsbawm, pokazuje, jak świat zmieniła myśl Marksa, jego uczniów i dyskutujących z nim krytyków. Bo Idee też zmieniają rzeczywistość. Jak zmienić świat to fascynująca intelektualna biografia marksizmu. Książka przedstawia kształtowanie się myśli Marksa i Engelsa oraz jej różnorodną recepcję. Autor pokazuje, jak myśl tę rozumiano wśród pierwszych rewolucjonistów, w ruchu robotniczym XIX wieku, u bolszewików i w zachodnich socjaldemokracjach. Opisuje, jak Marksa czytali wiktoriańscy ekonomiści w gotyckich gmaszyskach Cambridge i Oksfordu, francuscy pionierzy socjologii z III Republiki, polscy i rosyjscy inteligenci więzieni przez carat w Cytadeli i Szlissenburgu. Przedstawia też sylwetki najważniejszych czytelników autora Kapitału: Róży Luksemburg, György’ego Lukácsa, Antonio Gramsciego. 

Więcej szczegółów

978-83-63855-33-8

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

44,91 zł

49,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Hobsbawm nie unika trudnych pytań o realny socjalizm. Przeprowadza historię marksizmu przez cały wiek XX, aż do XXI. Bo dziś, zdaniem autora, Marks i jego myśli są żywe i potrzebne jak nigdy wcześniej.

Zapiera dech w piersiach.
The Guardian 


Uroczo optymistyczna książka, urzekająca jasnością myśli, esencja dorobku wielkiego myśliciela.
The Independent 


Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek krytyka marksizmu, który do swoich przekonań byłby w stanie odnieść się z taką intelektualną uczciwością, jak Hobsbawm do swoich.
Terry Eagleton

 
Szczegóły
Rok wydania2013
Liczba stron461
Projekt okładkiMarcin Hernas I tessera.org.pl
ISBN/ISSN978-83-63855-33-8
TłumaczenieSebastian Szymański
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawytwarda
Data premiery2013-06-02
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładManufaktura | manufaktu-ar.com
 
PATRONAT

Zobacz też:

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu