GEJEREL Mniejszości seksualne w PRL-u. wyd. 2

Wydanie drugie, poprawione i poszerzone

Czy Andrzej Wajda zamierzał zrobić film o miłosnej relacji „Zośki” i „Rudego”? Kim był brat „Wampira z Zagłębia” i jaki miał wpływ na przebieg słynnego procesu z lat 70.? Dlaczego tak mało wciąż wiemy o akcji „Hiacynt”? Gdzie są „różowe teczki”? Do czego klucz kryją powieści sensacyjne z serii „Jamnik”?

Krzysztof Tomasik wertuje reportaże, zapomnianą literaturę, akta spraw sądowych, wypowiedzi autorytetów i polityków, pamiętniki i listy. Czas, w którym autor spędził między innymi w archiwum IPNu skutkuje tym, że oddajemy w ręce czytelnika reportaż o PRLu jeszcze pełniejszy i jeszcze bardziej fascynujący.


Patroni medialni:

Radio TOK FM     replika

Więcej szczegółów

978-83-65853-53-0

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

40,41 zł

44,90 zł

- +

 
Więcej

Mocna książka. Fascynująca nawet. Dużo linków mi się pootwierało. Strasznie się dużo działo za zasłoną tej drętwej komuszej narracji.

Jacek Poniedziałek

Z książki Krzysztofa Tomasika o mniejszościach seksualnych w PRL można się dowiedzieć o tym kraju więcej niż z połowy wydawnictw IPN razem wziętych.

Adam Leszczyński, „Gazeta Wyborcza”

Okruchy zebrane przez Krzysztofa Tomasika układają się w lustro, w którym warto się przejrzeć, żeby sprawdzić, ile z tamtej peerelowskiej, homofobicznej gęby jeszcze w nas zostało.

Joanna Podgórska, "Polityka"

Bez wątpienia mamy do czynienia z publikacją przełomową. Mimo nadania PRL-owi statusu epoki kultowej, którą genialnie udało się podpiąć pod machinę popkultury i marketingu, wśród setek opracowań trudno natknąć się na takie, gdzie mniejszości seksualne byłyby potraktowane poważnie.

Aleksandra Bączek, "lubimyczytać.pl"

PRL z roku na rok staje się ziemią coraz bardziej nieznaną i w książce Tomasika znać satysfakcję samotnego badacza tajemniczego lądu. Autor smakuje treść i formę swoich kulturowych odkryć. Dużo streszcza, cytuje, opisuje. Wykonuje pracę zupełnie elementarną.

Eliza Szybowicz, „Czas Kultury”

W Polsce Ludowej istniały mniejszości seksualne. To stwierdzenie jest tylko pozornie oczywiste, jednak Krzysztof Tomasik jako pierwszy postanowił zmierzyć się z tym tematem. Udało mu się dokonać swoistego coming outu PRL-u.

Tomasz Siewierski, "histmag.org"

 
Szczegóły
Liczba stron400
ISBN/ISSN978-83-65853-53-0
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145

Zobacz też:

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Krytyka Polityczna na Imieninach Jana Kochanowskiego

Zapraszamy w sobotę, 30 czerwca do Ogrodu Krasińskich na spotkania z naszymi autorami i na nasze stoisko (nr 38).

Menu