Ekonomia polityczna „dobrej zmiany”

Ekonomia polityczna „dobrej zmiany”

Opracowanie Zbiorowe

Wydanie: Cena:
0,00 zł
0,00 zł

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.


Opis książki

Czy PiS to kryptosocjaliści? Neoliberalni bankierzy w owczej skórze państwowców? A może zwyczajni zamordyści zapatrzeni w Daleki Wschód, którym w azjatyckim modelu gospodarczym podoba się tyleż efektywność, ile twarda ręka władzy, silna wspólnotowość i kontrola nad społeczeństwem? Ekonomia polityczna „dobrej zmiany” pod redakcją Michała Sutowskiego dowodzi, że to wszystko jest bardziej skomplikowane, a proste etykiety nie pozwalają uchwycić polityki gospodarczej obozu władzy w całej jej złożoności.

Do pracy nad kolejnym zeszytem Instytutu Studiów Zaawansowanych poprosiliśmy dwunastkę ekspertów reprezentujących różne pokolenia, środowiska zawodowe i metody badawcze. Michał Brzeziński, Dominik Gajewski, Katarzyna Golik, Anna Gromada, Piotr Kuczyński, Hanna Kuzińska, Maria Libura, Ignacy Morawski, Leokadia Oręziak, Maria Skóra, Rafał Woś i Piotr Wójcik– mają różny stosunek do obecnej władzy i różne poglądy na to, co w ekonomii jest nauką, a co już ideologią. Ich teksty wykreślają mapę priorytetów, instrumentów działania i – może przede wszystkim – napięć, które napotykamy w koncepcjach politycznych projektu PiS i w praktyce jego wdrażania.

Nasi autorzy piszą o nierównościach, uszczelnianiu systemu podatkowego, „chińskim kierunku” w handlu, ramach ideologicznych polityki PiS, warunkach możliwości jej prowadzenia, o budżecie państwa i podatkach, służbie zdrowia, planowanej reformie emerytur, rynku pracy i polityce przemysłowej. Z książki tej ludzie projektujący politykę „po PiS” dowiedzą się nieco o rozdźwięku między ideą a praktyką i zderzeniu ich obydwu z materialną i społeczną rzeczywistością. Projektujący politykę „przeciw PiS” mogą dojrzeć napięcia, konflikty, słabe punkty i braki, przede wszystkim zaś sprzeczności immanentne dla polityki obozu władzy. Wreszcie, jeśli sięgną po naszą publikację obecni decydenci, mogą z tej lektury wynieść pomysły korekty obranego kursu – z pożytkiem, miejmy nadzieję, nie tylko dla państwa, ale i dobrostanu wszystkich obywateli.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce

Matronaty/patronaty

Szczegóły

Liczba stron:
257
Tytuł oryginału:
Ekonomia polityczna "dobrej zmiany"
Opracowanie graficzne:
Studio Noviki
Wstęp:
Michał Sutowski
Redakcja:
Michał Sutowski
Projekt okładki:
Studio Noviki
ISBN:
978-83-65853-15-8
Rok wydania:
2017
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
250
Szerokość w mm:
147
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Zobacz też

BIO

OZ

Opracowanie Zbiorowe

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies