Wydanie: Cena:
62,93 zł
55,92 zł
62,93 zł 89,90 zł -30%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 89,90


Opis książki

"Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat." 

Wszystkie podręczniki ekonomii mówią to samo. Pieniądz wynaleziono po to, by zastąpić uciążliwy i skomplikowany barter – aby starożytni nie musieli już nosić swoich towarów na rynek. Problem z tą wersją historii? Nie ma cienia dowodu na jej prawdziwość.
 
Antropolog David Graeber w porywający sposób odwraca utarte przekonania. Pokazuje, że pięć tysięcy lat temu, w okresie narodzin rolniczych imperiów, ludzie korzystali z rozbudowanych systemów kredytowych. Wtedy po raz pierwszy pojawiły też się społeczeństwa podzielone na dłużników i wierzycieli.
 
Gdy z czasem wirtualny pieniądz kredytowy zastąpiły złote i srebrne monety, system zaczął się chylić ku upadkowi. Stopy procentowe poszybowały w górę i dłużnicy stali się niewolnikami. System istniał ze cenę rosnącej przemocy. Wyłącznie dzięki okazjonalnym interwencjom królów i kościołów udawało się nie dopuścić, aby sprawy wymknęły się spod kontroli. Dług: pierwsze pięć tysięcy lat jest fascynującą kroniką tej słabo znanej części historii. Pokazuje wpływ historii długu na przebieg ludzkich dziejów, a także jej związek z aktualnymi kryzysami finansowymi i przyszłością naszej gospodarki.

Matronaty/patronaty

Recenzje

Szczegóły

Liczba stron:
540
Tytuł oryginału:
Debt: The First 5000 Years
Tłumaczenie:
Bartosz Kuźniarz
Projekt okładki:
Marcin Hernas | tessera
ISBN twarda oprawa:
978-83-67805-57-5
Rok wydania:
2024 wyd. II
Typ oprawy:
twarda
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
145
Wydanie:
Ebook
Twarda okładka

Zobacz też

BIO

David Graeber

David Graeber (1961-2020) - profesor antropologii, aktywista. Wykładowca London School of Economics, jeden z ważniejszych uczestników ruchu Occupy Wall Street (magazyn Rolling Stone przypisuje mu wymyślenie głównego hasła protestów o 99 procentach "We are the 99%"). Autor bestsellerowej i nagradzanej książki Bullshit Jobs (Praca Bez Sensu), książek Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat oraz Utopia Regulaminów.

Działacz rewolucyjnego związku zawodowego Industrial Workers of the World. Publicznie wspierał demokratyczną rewolucję w kurdyjskiej Rożawie, Jeremiego Corbyna na stanowisku przewodniczącego brytyjskiej Partii Pracy oraz międzynarodowy ruch Extinction Rebellion.  

fot. Courtesy of Melville House

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia