Trudno o rozmówców, którzy na temat grzechów polskiego kościoła wiedzą więcej niż oni - Robert Samborski, Artur Nowak, Stanisław Obirek znajdą się w ogniu pytań Marty Abramowicz. 

O kryzysie w polskim kościele mówi się od lat. O jego wypaczeniach, patologiach i przestępstwach, skrzętnie ukrywanych przed ludzkim wzrokiem, wiemy na szczęście coraz więcej.

Robert Samborski w „Sakramencie obłudy” opisał swoją drogę od głębokiej wiary do ateizmu. Pomógł mu w tym sześcioletni pobyt w legnickim seminarium. Odsłania obłudę najstarszej instytucji religijnej. Z jego wstrząsających wspomnień dowiecie się nie tylko, jak wygląda pedagogika wg Jana Pawła II w praktyce, ale też jak dobierani i kształtowani są przyszli pasterze

„Zakonnice odchodzą po cichu” Marty Abramowicz pokazały to, co wielu z nas podejrzewało. Życie zakonnic, to często służenie wszystkim, tylko nie Bogu. Nielicznym, którym udaje się uciec z życia zakonnego, najczęściej nie zostaje nic, z czym mogłyby rozpocząć nowe życie. W swojej książce Marta oddała głos byłym zakonnicom, którym się udało, chociaż nie było to łatwe.  W swojej drugiej książce „Dzieci księży” oddała głos tym których ludzie znają, ale nie chcą o nich mówić.

Artur Nowak od lat zajmuje się walką z patologiami w polskim kościele. Jako prawnik i autor (m.in. „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” i „Dzieci, które gorszą”) dochodzi sprawiedliwości dla ofiar przestępców w koloratkach.

Ostatnia jego książka, napisana z profesorem Stanisławem Obirkiem, „Gomora”, opisuje chory system, jakim jest polski kościół. 

Różne perspektywy i doświadczenia naszych rozmówców pozwolą spojrzeć na polski kościół z różnych perspektyw i przybliżą nas do odpowiedzi, jaka jest jego przyszłość.

Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli | 8 listopada, poniedziałek | Świetlica Krytyki Politycznej w Warszawie oraz ONLINE | 18.00