A co, jeśli największym problemem nie jest to skąd bierzemy energię, tylko to w jaki sposób się żywimy? Czy możemy jeść lokalnie? Czy kooperatywy spożywcze i lokalne gospodarstwa rolne są alternatywą dla masowej sprzedaży po niskich cenach? Zapraszamy na debatę wokół książki "Regenesis" George'a Monbiota.

Czy możemy jeść lokalnie? Czy kooperatywy spożywcze i lokalne gospodarstwa rolne są alternatywą dla masowej sprzedaży po niskich cenach? Porozmawiamy o lokalności ale też o tym, jak buduje się społeczności i dociera do potencjalnych odbiorców.

Na całym świecie uprawy roli i hodowla zwierząt wyniszczają naturalne siedliska zwierząt, zmniejszają zasoby wody pitnej, zanieczyszczają oceany i przyspieszają zjawisko ocieplenia klimatu. Rolnictwo jest największą na świecie przyczyną niszczenia środowiska. Mimo to miliony ludzi nadal głodują, a ceny żywności rosną szybciej niż kiedykolwiek.

W rozmowie udział wezmą Katarzyna Maciąg (Kooperatywa Dobrze), Maciej Łepkowski (CoopTech Hub), Hanna Majlert (Gospodarstwo Ludwik Majlert). Prowadzenie - Dominika Gmerek-Pęczek.

5.12.2023 | WARSZAWA | JASNA 10 (lok. 3) | 18.00

Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.