Dokumenty, trzymające w napięciu dramaty polityczne, artystyczne kino o polskich nastolatkach, produkcje Netflixa - książki Wydawnictwa Krytyki Politycznej niejednokrotnie są inspiracją dla filmów pokazywanych na mniejszych i większych ekranach. Zapraszamy na seans!

Zjadanie zwierząt, reż. Christopher Dillon Quinn (2017)

Skąd pochodzi mięso, które jemy? Jak się je produkuje? Jak traktowane są zwierzęta i czy to ważne? Jak zjadanie zwierząt wpływa na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko? Christopher Dillon Quinn zainspirowany kultową książką Jonathana Safrana Foera „Zjadanie zwierząt” przeprowadza filmowe śledztwo by odpowiedzieć na pytania i niejasności piętrzące się wokół przemysłowej hodowli mięsa. Dociera on do zakładów przetwórstwa żywności, żeby pokazać widzom czym okupiona jest produkcja mięsa. Opisana przez Foera historia, ubrana w obrazy, uderza ze zdwojoną siłą.

Kapitał w XXI wieku, reż. Justin Pemberton (2019)

Film na podstawie książki ekonomicznej? Nie brzmi to intuicyjnie, a jednak Justinowi Pembertonowi udało się zekranizować jedną z najważniejszych i najbardziej poczytnych książek współczesnej ekonomii, czyli „Kapitał w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego. Podąża on za tezami książki o nierównościach we współczesnym świecie i próbuje przedstawić historię gospodarczą, która do tego stanu doprowadziła.

Dorośli w pokoju, reż. Costa-Gavras (2019)

Janis Warufakis nazywany jest najbardziej kontrowersyjnym ekonomistą świata. Niektórzy wchodzą do polityki w garniturze, on wjechał do niej na motorze w czarnej ramonesce. Costa-Gavras zdecydował się zekranizować wspomnienia Warufakisa spisane w książce „Porozmawiajmy jak dorośli”. Jego film „Dorośli w pokoju” to trzymający w napięciu dramat polityczny, pozwalający zajrzeć nam za drzwi wielkiej europejskiej polityki.

Ostatni komers, reż. Dawid Nickel (2020)

Film Dawida Nickela to dowód na to, że polska współczesna literatura to idealny filmowy materiał. Inspirowany książka Anny Cieplak „Ma być czysto” film przenosi nas do młodzieńczych emocji i pierwszych romansów. Pozostając jednak wierny książce empatycznie i trafnie portretuje małomiasteczkowe dorastanie. To dowód na to, że polska literatura i polski film mogą okazać się sukcesem!

Jesteś Bogiem, reż Leszek Dawid (2012)

Nagradzany film Leszka Dawida, ze scenariuszem Macieja Pisuka przedstawia historię jednego z najważniejszych hiphopowych składów w polskiej muzyce - Paktofoniki. Losy Magika, Rahima i Fokusa stają się pretekstem do pokazania przełomu wieków i dorastającego w jego czasie pokolenia.

To jednak nie koniec filmów lub seriali inspirowanych książkami Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Już od kilku miesięcy trwają prace nad filmem, na podstawie książki Natalii Osińskiej „Fanfik”, produkowanym przez Netflix. Na różnych etapach prac są też ekranizacje „50 twarzy Tindera” Joanny Jędrusik, „Ołowianych dzieci” Michała Jędryki, czy książki Jędrzeja Napiecka „Król, który uciekł”. Do zobaczenia przed ekranami!