Wywiad Michała Pospiszyla z Adamem Leszczyńskim autorem książki Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980 dla Fundacji Bęc Zmiana (31.01.2013):

„Mamy społeczeństwa, w których impuls rozwojowy i wzrostowy wychodzi od wewnątrz, i mamy takie społeczeństwa — tych drugich jest zdecydowana większość — które są stagnacyjne, w których impuls rozwojowy jest zasługą instytucji państwowych. Jest efektem świadomego działania elit (...).

Interesuje mnie najbardziej odpowiedź na pytanie: dlaczego niektóre społeczeństwa same z siebie generują wzrost i zmianę, a inne pozostają stagnacyjne i jeżeli się zmieniają, to albo ten impuls przychodzi z zewnątrz, albo jest narzucany przez własne elity? To jest moim zdaniem klucz do zrozumienia różnicy między społeczeństwami peryferyjnymi a centralnymi (...).

Pan w swojej książce akcentuje to, że projekty modernizacyjne z jakichś względów okazały się niewydolne — na ile można uwzględnić w ramach tych zmian aspekt klasowy, to, że ludzie stawiają im opór? Tylko że ludzie zawsze stawiali i będą stawiać opór wobec zmian. Stawiali opór wprowadzaniu socjalizmu, stawiali opór transformacji ustrojowej. Jest to problem krajów, które nie rozwijają się organicznie, nie są produktem wewnętrznej dynamiki, tylko zmiana jest narzucona.”

Zamów książkę w promocyjnej cenie w Księgarni KP.

Książka jest również dostępna jako e-book.