Z pełnym przekonaniem rekomendujemy tę znakomitą książkę wszystkim zainteresowanym najnowszą historią Polski, której bezskutecznie szukać w podręcznikach szkolnych i akademickich - pisze autorka portalu "Babka z zasadami" o książce Joanny Wawrzyniak i Aleksandry Leyk "Cięcia. Mówiona historia transformacji".

Według jednych spektakularny sukces, a dla drugich życiowa trauma – tak skrajne emocje budzi do dziś transformacja systemowa Polski po 1989 r. Dopiero książka "Cięcia. Mówiona historia transformacji" socjolożek Aleksandry Leyk i Joanny Wawrzyniak oddaje głos samym świadkom tamtych wydarzeń – pracownikom transformujących się fabryk. Dzięki niej poznajemy dwa oblicza polskiego skoku z komunizmu do kapitalizmu: słodki sukces i gorzki smak zwolnień. (...)

W "Cięciach" udało się uchwycić unikalne wspomnienia ludzi, których życie zawodowe przypadło na okres przełomu końca komunizmu i początku kapitalizmu.

Fascynujące relacje pracowników zza kulis pięciu transformujących się fabryk (Zakłady Wedla w Warszawie, Zakłady Celulozy i Papieru w Świeciu, Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych Stomil, Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie oraz zanonimizowany zakład chemiczny) pokazują, jak bardzo proces przemian gospodarczych zaważył na ich, nie tylko zawodowym, życiu. (...)

Z pełnym przekonaniem rekomendujemy tę znakomitą książkę wszystkim zainteresowanym najnowszą historią Polski, której bezskutecznie szukać w podręcznikach szkolnych i akademickich. A przecież analiza i zrozumienie, jak polska transformacja ustrojowa oddziaływała na biografie ludzi takich jak my, pozwalają wyrobić sobie własny osąd na temat tego skomplikowanego procesu społeczno-gospodarczego. (...)

Cała recenzja do przeczytania na portalu "Babka z zasadami".

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.