Nurtuje Was potrzeba oderwania się od męczacego „tu i teraz”? Kinga Dunin podpowie, jakie lektury zabrać ze sobą salwując się ucieczką od rzeczywistości. Wszystkie kupicie teraz z 40-procentową zniżką.

Prześniona rewolucja to chyba już skrzydlate słowa, które oderwały się od swojego źródła. A do źródła warto sięgnąć, nawet jeśli ktoś zdążył już z wielu recenzji zorientować się, o co chodzi.

Po wojnie zniknęły dwie ważne grupy społeczne w Polsce – Żydzi i ziemiaństwo, w ten sposób powstało miejsce na wielkie społeczne przemiany, o które nie musieliśmy walczyć, stało się to bez naszego udziału. Ale co to znaczy: prześnić? To nie tylko przespać, ale zapaść w sen – który może trwa do dziś – wypełniony snami.

Najciekawsze w pracy Ledera jest „senne lusterko”. Pamiętacie z Akademii Pana Kleksa? To takie lusterka, w których odbijały się sny wychowanków, a on mógł je oglądać. W snach odzywa się nasza nieświadomość, spełniamy marzenia… Może takim ukrytym marzeniem (no, nie tak bardzo ukrytym) była Polska bez Żydów? Wiele razy zdarzało mi się słyszeć: Ale trzeba przyznać, że to dobrze, że po wojnie staliśmy się państwem jednonarodowym. Chociaż nikt by nie przyznał, że pragnął Zagłady.

A jako materiał już do samodzielnych przemyśleń: czy rok 1989 też był prześnioną rewolucją? Jaki naprawdę mieliśmy w niej udział? Zaglądając w senne lusterko, może zobaczylibyśmy sny o potędze. O Solidarności (której wtedy nie było) i JPII (gdzie są twoje hufce?).

Co byście pomyśleli, gdyby wasz 76-letni ojciec wyjechał do Tajlandii i wrócił stamtąd jako kobieta? W białych sandałkach na wysokim obcasie, spódniczce w grochy i różowej bluzce z falbankami.

Faludi – feministka i dziennikarka – nie widziała ojca od dziesiątków lat. Opuścił on rodzinę po tym, jak dopuszczał się brutalnej przemocy, był klasycznym macho. Potem ze Stanów przeprowadził się na Węgry, miejsce jego urodzenia, które udało mu się opuścić zaraz po wojnie, po Zagładzie. Wrócił więc też do własnej żydowskiej historii. To są właściwie dwa równoległe procesy – korekta płci i powrót do dawnej tożsamości. Oraz córka, która odnawia dawne relacje z ojcem, zupełnie nie przypominającym jej ojca. I opisuje to z inteligencją, wnikliwością i wrażliwością.

Naprawdę niezwykła historia, i jeśli przegapiliście tę książkę, to warto to nadrobić.