Autorka Patrz na mnie, Klaro! znalazła się w trójce tegorocznych nominowanych w kategorii literatura. Gratulujemy!

Redakcja "Polityki" napisała:

Kaja Malanowska dwa lata temu zadebiutowała książką „Drobne szaleństwa dnia codziennego”, powieścią dziennikiem. To był zapis depresji, ale i świetny portret wyemancypowanych 30-latek, które jednocześnie są nadal bardzo zależne od mężczyzn. Trzecia jej książka „Patrz na mnie, Klaro” jest literacko najbardziej dojrzała. Opowiada historię dziewczyny w trójkącie miłosnym. Malanowska stworzyła tym razem studium obsesji i jednocześnie sięga głębiej, pyta o tożsamość kobiety. Jej bohaterka ma poczucie, że istnieje tylko wtedy, gdy na nią ktoś patrzy, kiedy może się odbić w czyimś spojrzeniu. Powstała świetna, wielowymiarowa powieść psychologiczna.

Nominujący o Kai Malanowskiej:

Patrz na mnie, Klaro to powieść o trójkącie. Dlaczego ta figura, rzadko równoboczna, nas tak prześladuje? Dlaczego, aby ktoś mógł zostać pierwszym/pierwszą, musi pojawić się na horyzoncie ten trzeci/ta trzecia? Malanowska to opisała z psychologiczną dociekliwością i literacką swadą.
Marek Zaleski

Za wnikliwość psychologiczną, nieosłabiającą trafnych obserwacji społecznych. Malanowska potwierdziła swoją renomę jako pisarka stanów depresyjnych, obsesji, pracy nad powrotem do życia, przynależnym codzienności. Wydaje się, że jej proza może udzielać odpowiedzi na pytania egzystencjalne tym czytelniczkom, które zwykły ich szukać w kulturze popularnej, łączy bowiem nieprzeciętną wnikliwość z dobrą, zrozumiałą konstrukcją tekstu.
Inga Iwasiów

Wśród zgłoszonych autorów i autorek znalazła się także Dominika Dymińska, autorka książki Mięso.

W tym roku zwycięzców Paszportów "Polityki" wyłoni publiczność. Już dziś zachęcamy do głosowania na Kaję Malanowską!Zamów książki Kai Malanowskiej:

Patrz na mnie, Klaro!

Imigracje

Drobne szaleństwa dnia codziennego