Pisząc recenzję książki „Cyfrodziewczyny”, autokorekta programu tekstowego cały czas przekonywała mnie, że nie ma słowa „programistki” – są tylko „programiści” - wspomina Sylwia Czubkowska - redaktorka naczelna internetowego magazynu „Spider’s  Web +”, niedawno powstałego magazynu portalu Spider's Web, który, jak czytamy na stronie, ma ambicje być przewodnikiem po nowym technologicznym społeczeństwie.

Tyle że książka Karoliny Wasielewskiej pokazuje coś zgoła odmiennego: kobiety w informatyce są od jej samych początków. 

„Gdyby Alicja Kuberska mieszkała na Zachodzie, dzisiaj na fali odkrywania kobiecych historii w IT pewnie zostałaby ikoną jak Grace Hopper” – to zdanie z książki „Cyfrodziewczny. Pionierki polskiej informatyki” jest chyba najlepszym streszczeniem myśli przewodniej całej pozycji.Książki, która odkrywa przed czytelnikiem historie fascynujące na kilku poziomach. 

Po pierwsze Wasielewska sięgnęła do wciąż słabo opisanych początków polskiej informatyki. Do czasów, gdy w PRL-u, odciętym od zachodniej myśli i dokonań, pierwsze polskie maszyny cyfrowe tworzyły grupy fascynatów. Budowali oni wczesne komputery, nie mając niemal żadnych źródeł wiedzy o tym, jak rozwija się informatyka w Stanach, Wielkiej Brytanii czy zachodnich Niemczech. Informacje o zachodnich wynalazkach firmy IBM, ENIAC-u czy brytyjskim Colossusie docierały do polskich matematyków, inżynierów i informatyków często jedynie jako nielegalnie przemycony urywek. Mimo tak ubogich zasobów polska informatyka uparcie wykluwała się i tworzyła kolejne maszyny, języki oprogramowania i samo oprogramowanie. 

Autorka pokazuje ten czas z jeszcze mniej nam dziś znanej perspektywy – kobiet. Nazywa je wręcz „akuszerkami polskiej informatyki” i przekonuje, że nie były wcale wyjątkiem w tamtych czasach, Dziś, gdy IT jest tak silnie zmaskulinizowane, że trzeba specjalnych akcji społecznych, rekrutacyjnych czy wręcz politycznych by kobiety do informatyki zachęcić, ciężko jest uwierzyć, że ponad pół wieku temu sytuacja była zgoła odmienna.

Całość recenzji przeczytacie tutaj