Adam Leszczyński w wywiadzie z Szymonem Graniczką dla Onet.pl opowiadał m.in o swojej książce Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943-1980  (19.01.2014):

Pana książka „Skok w nowoczesność” traktuje o czasach i krajach, w których ludzie inteligentni, naukowcy powszechnie byli przekonani, że kapitalizm jest systemem dysfunkcjonalnym, który nie działa i nie pomoże biednym krajom.

To dzisiejszemu czytelnikowi może się wydawać szaleństwem, ale tak było. To było myślenie będące całkowitym odwróceniem poglądów, które dominują w myśleniu o gospodarce od lat 70. do dzisiaj (..).

Opisuję pomysły niektórych krajów na dogonienie państw rozwiniętych, te wysiłki przypadły mniej więcej od lat 40. do 80. Przez większą część tego okresu wierzono, że centralne planowanie gospodarcze ma sens, kapitalizm nie działa, działają natomiast różne etatystyczne pomysły, a kontrola państwa nad gospodarką jest wskazana. Ja starałem się analizować, dlaczego tak wielu ludzi w ten sposób myślało. Starałem się pokazać, że z punktu widzenia ich wiedzy i doświadczenia to miało sens i było racjonalne.”

Zamów książkę w promocyjnej cenie w Księgarni KP.

Książka jest również dostępna jako e-book.