Witold Mrozek pisze o książce Polski Teatr Zagłady Grzegorza Niziołka na portalu Wyborcza.pl (5.11.2014):

„Co w polskim teatrze - i w polskiej kulturze w ogóle - można było powiedzieć na temat Zagłady? Co o kłopotliwej pozycji przyglądających się jej Polaków i ich postawach? Te pytania stawia Grzegorz Niziołek, profesor teatrologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego książka "Polski teatr Zagłady" otrzymała Nagrodę im. Jana Długosza dla dzieł wnoszących istotny wkład w rozwój nauki i kultury (...).

W teatrze polskim po 1945 r. na temat Zagłady powiedziano więcej niż publiczność i krytycy byli w stanie świadomie usłyszeć (...).

"Nie lubię w towarzystwie ludzi z przeżyciami" - mówi jedna z postaci "Próby sił", wyreżyserowanej przez Aleksandra Bardiniego w 1951 r. socrealistycznej sztuki obyczajowej z wątkiem kryminalnym tle, rozgrywającej się w środowisku lekarzy. W dobrej zabawie przeszkadza tu Meisels, Żyd obciążony wojenną traumą.

To może najkrótszy opis opisanego przez Niziołka mechanizmu. Ale unikanie tematu nie jest jedynym zagrożeniem, o którym tu mowa. Polski teatr Zagłady nie ma happy endu. To nie jest opowieść o tym, jak po latach wyparcia i cenzury doczekaliśmy eksplozji pamięci i uzupełniania białych plam.”

Zamów książkę w promocyjnje cenie w Księgarni KP