Krytyka Polityczna nr 33: Ameryka w konserwie

Krytyka Polityczna nr 33: Ameryka w konserwie

Opracowanie Zbiorowe

Wydanie: Cena:
12,94 zł
12,94 zł 19,90 zł -35%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 19,91


Opis książki


Dziś niewydolność całej amerykańskiej demokracji (a nie tylko jej eksportowej wersji w Iraku i Afganistanie) to diagnoza niemal powszechna, obecna też w kulturze masowej. Pod strzechy trafiła między innymi dzięki dwóm serialom: Newsroom i House of Cards.

Opis choroby w obu produkcjach jest bardzo podobny: rząd, wielkie korporacje i będące ich przybudówką media realizują głównie interes ekonomiczny wąskiej grupy elit i pacyfikują opór społeczny – debatą publiczną rządzi terror telewizyjnych ratingów i żelazna pięść zarządów korporacji; waszyngtoński establishment to dżungla pełna lobbystów, partyjnych bossów i ich marionetek – pomniejszych kongresmenów, dyrektorów sprzedaży, ambitnych media-workerów i sierot po ideologii społeczeństwa obywatelskiego.

Gdzie w tym wszystkim jest sprawczość, podmiotowość, suwerenność, moc?

Dwadzieścia pięć lat temu wierzono, że Europa Środkowa może demokrację z Ameryki zaimportować. Dziesięć lat temu wyraźnie kwestionowano, czy USA mogą ją eksportować na Bliski Wschód. Dziś pytamy – czy w Ameryce w ogóle jest demokracja? Warto się Ameryce pod tym kątem przyjrzeć – bo na upadku wzorca najgorzej zazwyczaj wychodzą imitatorzy.

W najnowszym numerze „Krytyki Politycznej” rozmawiamy zatem z amerykańskimi politologami i artystami o kryzysie amerykańskiego systemu politycznego, drukujemy fragment jedynej w swoim rodzaju historii Stanów Zjednoczonych autorstwa Howarda Zinna, a Perry Anderson szkicuje burzliwy obraz ostatniego półwiecza w amerykańskiej polityce. Poza tym przyglądamy się amerykańskiemu etosowi ucieczki i skłonności do improwizacji, a także pytamy o to, czy Hollywood ciągle trzyma się mocno. Do tego zastanawiamy się nad przyszłością i teraźniejszością projektu socjaldemokratycznego i publikujemy korespondencję o niedawnych protestach w Brazylii. W numerze także nagrodzony finałem Grand Press Photo cykl portretów politycznych Marcina Kalińskiego.

Wśród autorów m.in. Benjamin Barber, Marshall Berman, Sheri Berman, Wendy Brown, Nancy Fraser, Jacob Hacker, bell hooks, Jennifer Klein, Dani Rodrik

Szczegóły

Liczba stron:
288
Projekt okładki:
Katarzyna Błahuta
Skład:
Katarzyna Błahuta na podstawie pomysłu Mario Lombardo
ISBN:
1644-0919
Rok wydania:
2013
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165
Wydanie:
Miękka okładka

BIO

OZ

Opracowanie Zbiorowe

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia