Warszawa bezdomna

Wydanie: Cena:
0,00 zł
0,00 zł
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 0


Opis książki

Warszawa bezdomna. Perspektywy i wyzwania w kontekście polityki miejskiej
zbiór pod red. dr Marty Czapnik-Jurak

Reakcja na wojnę w Ukrainie w postaci bezprecedensowego zrywu obywatelskiego udowodniła, jak ogromny kapitał społeczny tkwi w Polakach. Setki tysięcy uchodźców, de facto osób w kryzysie bezdomności, otrzymało bezinteresowne wsparcie i, co ważne, znalazło bezpieczne schronienie. [...] Czy skala – jak najbardziej uzasadnionej – pomocy nie uprawnia nas zatem do pytania o to, kiedy ambitnie brzmiące hasła „zero bezdomności” zostaną wcielone w Polsce?
dr Marta Czapnik-Jurak

Choć liczba osób w kryzysie bezdomności, którym wsparcia udzieliły w 2021 roku warszawskie Ośrodki Pomocy Społecznej, przekroczyła 4500 osób, to realne rozmiary zjawiska wykluczenia mieszkaniowego mogą być znacznie większe. Spodziewamy się, że problem ten będzie narastać ze względu na galopującą inflację, wojnę w Ukrainie, nadchodzący kryzys energetyczny czy spodziewaną recesję. O wyzwaniach związanych z bezdomnością, warszawskim rynkiem nieruchomości oraz dostępem do pomocy rozmawialiśmy w listopadzie 2022 roku w Centrum Jasna 10 w ramach konferencji „Warszawa bezdomna”. Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie tego wydarzenia. Do współpracy przy niej zaprosiliśmy ekspertów z zakresu prawa i badań społecznych, praktyków pracy socjalnej, profilaktyki uzależnień i streetworkingu oraz, last but not least, osoby z osobistym doświadczeniem bezdomności. Jak pisze Paweł Ilecki, dziennikarz i publicysta, od ponad 20 lat pozostający w kryzysie bezdomności:

Świat społeczny bezdomności ulicznej jest całkowicie odmienny od świata, w którym przywykła żyć większa część społeczeństwa. Ów świat bezdomności jest też większości społeczeństwa całkowicie nieznany i obcy, mimo że jest tuż obok, funkcjonuje dosłownie w sąsiedztwie, możemy jego mieszkańców i sposób ich życia zaobserwować prawie w każdym miejscu miejskiej przestrzeni publicznej.

Dzięki oddaniu głosu osobom korzystającym ze wsparcia możliwa stałą się refleksja nad różnymi formami pomocy dostępnymi w Warszawie, ale też nakreślenie specyfiki zjawiska bezdomności w odniesieniu do kobiet i młodych dorosłych. Mamy też nadzieję, że zwrócenie uwagi na mniej oczywiste wyznaczniki problemu, jakim są ubóstwo energetyczne czy „wojna o przestrzeń”, przyczyni się do lepszego rozumienia bezdomności, co w przyszłości umożliwi zwiększenie skuteczności programów pomocowych adresowanych do tej grupy. Do lektury zachęcamy badaczy, aktywistów miejskich, przedstawicieli organizacji pozarządowych, urzędników i wszystkich zainteresowanych tematyka społeczną.

Szczegóły

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia