Krytyka Polityczna nr 14: Tylko prawda nas wyzwoli

Krytyka Polityczna nr 14: Tylko prawda nas wyzwoli

Opracowanie Zbiorowe

Wydanie: Cena:
13,93 zł
13,93 zł 19,90 zł -30%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

Czy można dziś jeszcze wierzyć w prawdę? W naszej mieniącej się postideologiczną epoce prawda wydaje się do cna skompromitowana. A już na pewno powinno się ja trzymać z dala od polityki, Jest to znak czasów, które po szaleństwach epoki totalitarnej odkrywają na nowo uroki umiaru. Owszem, wierzą jeszcze w prawdę religijni fanatycy i inni fundamentaliści. Ich dziecięca naiwność wydaje się jednak nie licować z dojrzałością epoki, w której żyjemy. 

Nie to co my, rozsądni sceptycy. Uczy się nas cenić wątpliwości, zawieszać osąd, być gotowym na kompromisy co do wartości. A trudne kwestie wymagające obliczeń i wyznaczania miary z ulgą pozostawiać ekspertom. Zgadzamy się, że w sprawie aborcji są takie zdania i owakie, a „prawda” (jeśli można tu o niej w ogóle mówić) leży nieodmiennie pośrodku. Za to kwestia tego, czy lepiej zmniejszyć podatki czy wydatki publiczne, jest bezdyskusyjna. Przecież nie chcemy być populistami. Tylko nie to!

Tak wygląda polityka głównego nurtu. A lewica? W świecie, w którym panuje relatywizm temperowany przez ekspertyzę, w którym dobroduszny sceptycyzm, hołubiący ideał „rządu ograniczonego”, skrywa za sobą ukrytą pięść nieograniczonego rynku, lewica musi przypomnieć znaczenie prawdy. Prawdy, która nie wiąże się już dla nas z niewinnością, rozumianą jako trzymanie się z dala od władzy, czyli od możliwości zmieniania świata i wpływania na bieg wydarzeń. Prawdy, która nie jest bezstronna, która wymaga odwagi.

Szczegóły

Projekt okładki:
twożywo
ISBN:
1644-0919
Rok wydania:
2008
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165

BIO

OZ

Opracowanie Zbiorowe

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies