Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu

Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu

Wydanie: Cena:
31,41 zł
31,41 zł 34,90 zł -10%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

Postać świętego Pawła interesowała filozofów w zasadzie od zawsze (dość wspomnieć Hegla, Nietzschego, Heideggera czy w ostatnich latach Lyotarda), jednak dopiero Badiou udało się oddać jej wyjątkowe usytuowanie „pomiędzy” i w opozycji do dwóch tradycyjnych dyskursów filozoficznych: greckiego dyskursu wiedzy i logosu oraz żydowskiego dyskursu znaku. Przy tym wszystkim książka nie jest historyczną rekonstrukcją dzieła i życia Pawła, ale stanowi próbę wprowadzenia tej postaci do współczesnej filozofii polityki.

To święty Paweł zdaniem Badiou jest twórcą pojęcia uniwersalizmu w takiej formie, która pozwala odpowiedzieć na wyzwania współczesności. Książka wywołała szeroką dyskusję dotyczącą roli teologii i postaci św. Pawła we współczesnej polityce i ogólnie nowoczesności. Stała się inspiracją do napisania takich książek jak Slavoja Žižka Fragile Absolute: Or, Why Christan Legacy is Worth Fighting For oraz Kukła i karzeł. Perwersyjny rdzeń chrześcijaństwa, a także Il tempo che resta Giorgio Agambena.

"Uniwersalizm potrzebny jest prawdzie, aby wyrwać ją z objęć wspólnoty i odnieść do całej ludzkości. Dzisiaj, tak jak przed wiekami, wymaga to odniesienia się do empirycznych różnic, których znieść się nie da, ani nawet nie należy. Chodzi natomiast o to, aby je przekroczyć tak, by podmioty odmienne stały się w swojej istocie takie same, o to, aby zachować różnicę, ale zlikwidować wrogość i nierówność. Paweł pouczał: “Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie” (Kor.7,19) i powinniśmy za nim powtarzać: niczym jest płeć, orientacja seksualna, religia, narodowość... W istocie bowiem jesteśmy takimi samymi ludźmi. 
Książka Badiou-ateisty przypomina nam, że wielki uniwersalistyczny przewrót, któremu początek dało chrześcijaństwo, jest dziś wspólną własnością wszystkich ludzi. To nie chrześcijańska wiara, lecz uniwersalizm, jest ideą, która wciąż domaga się wcielenia, a chrześcijaństwo jest jedynie historyczną i przygodną formą, w której znalazła ona swój wyraz."

Kinga Dunin (fragment wstępu)

Szczegóły

Liczba stron:
144
Tytuł oryginału:
Saint Paul. La fondation de l'universalisme
Tłumaczenie:
Paweł Mościcki, Julian Kutyła
Wstęp:
Kinga Dunin
Projekt okładki:
Twożywo
ISBN:
978-8389911-67-4
Rok wydania:
2007
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
210
Szerokość w mm:
158

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies