Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu

Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu

Wydanie: Cena:
24,43 zł
24,43 zł 34,90 zł -30%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

Postać świętego Pawła interesowała filozofów w zasadzie od zawsze (dość wspomnieć Hegla, Nietzschego, Heideggera czy w ostatnich latach Lyotarda), jednak dopiero Badiou udało się oddać jej wyjątkowe usytuowanie „pomiędzy” i w opozycji do dwóch tradycyjnych dyskursów filozoficznych: greckiego dyskursu wiedzy i logosu oraz żydowskiego dyskursu znaku. Przy tym wszystkim książka nie jest historyczną rekonstrukcją dzieła i życia Pawła, ale stanowi próbę wprowadzenia tej postaci do współczesnej filozofii polityki.

To święty Paweł zdaniem Badiou jest twórcą pojęcia uniwersalizmu w takiej formie, która pozwala odpowiedzieć na wyzwania współczesności. Książka wywołała szeroką dyskusję dotyczącą roli teologii i postaci św. Pawła we współczesnej polityce i ogólnie nowoczesności. Stała się inspiracją do napisania takich książek jak Slavoja Žižka Fragile Absolute: Or, Why Christan Legacy is Worth Fighting For oraz Kukła i karzeł. Perwersyjny rdzeń chrześcijaństwa, a także Il tempo che resta Giorgio Agambena.

"Uniwersalizm potrzebny jest prawdzie, aby wyrwać ją z objęć wspólnoty i odnieść do całej ludzkości. Dzisiaj, tak jak przed wiekami, wymaga to odniesienia się do empirycznych różnic, których znieść się nie da, ani nawet nie należy. Chodzi natomiast o to, aby je przekroczyć tak, by podmioty odmienne stały się w swojej istocie takie same, o to, aby zachować różnicę, ale zlikwidować wrogość i nierówność. Paweł pouczał: “Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie” (Kor.7,19) i powinniśmy za nim powtarzać: niczym jest płeć, orientacja seksualna, religia, narodowość... W istocie bowiem jesteśmy takimi samymi ludźmi. 
Książka Badiou-ateisty przypomina nam, że wielki uniwersalistyczny przewrót, któremu początek dało chrześcijaństwo, jest dziś wspólną własnością wszystkich ludzi. To nie chrześcijańska wiara, lecz uniwersalizm, jest ideą, która wciąż domaga się wcielenia, a chrześcijaństwo jest jedynie historyczną i przygodną formą, w której znalazła ona swój wyraz."

Kinga Dunin (fragment wstępu)

Szczegóły

Liczba stron:
144
Tytuł oryginału:
Saint Paul. La fondation de l'universalisme
Tłumaczenie:
Paweł Mościcki, Julian Kutyła
Wstęp:
Kinga Dunin
Projekt okładki:
Twożywo
ISBN:
978-8389911-67-4
Rok wydania:
2007
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
210
Szerokość w mm:
158

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies