Krytyka Polityczna nr 22: Prze-moc

Krytyka Polityczna nr 22: Prze-moc

Opracowanie Zbiorowe

Wydanie: Cena:
13,93 zł
13,93 zł 19,90 zł -30%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

Punktem wyjścia 22. numeru „Krytyki Politycznej” jest przekonanie, że nie ma społeczeństwa bez przymusu, są tylko różne sposoby ukrywania form przymusu i przemocy.

Za Pawłem Demirskim krzyczymy zatem Niech żyje wojna!!!!. Czytamy klasyczne teksty dyskutujące problem obecności przemocy w polityce: fragmenty Humanizmu i terroru francuskiego filozofa Maurice’a Merleau-Ponty’ego oraz Rozważań o przemocy Georges’a Sorela (wraz z biogramem Sorela autorstwa Stanisława Brzozowskiego). 

Przyglądamy się debacie na temat dopuszczalności stosowania przemocy, w której spierali się: Noam Chomsky, Hannah Arendt i Susan Sontag. Judith Butler pisze o sytuacji, gdy sądowi trudno oddzielić wolność poglądów od fizycznej przemocy, Slavoj Żiżek o przemocy zawartej w języku i obrazach a Tomasz Piątek o chrześcijańskim BDSM.

Do tego Dorota Szelewa i Michał Polakowski kreślą obraz nieporozumień i błędów wokół polskiej reformy emerytalnej, Michał Zygmunt opisuje dzieje pewnego fikcyjnego zespołu, który zrobił światową karierę, a Kaja Malanowska przybliża codzienne życie mieszkającej w Warszawie azjatyckiej drag-queen.

W numerze drukujemy też kolejną rozmowę-rzekę redaktora naczelnego „Krytyki Politycznej” - tym razem Sławomir Sierakowski rozmawia z Wiesławem Walendziakiem m.in. o korzeniach ideowych polskiej prawicy, tworzeniu instytucji, o telewizji publicznej i kondycji polskiej sceny politycznej. Do tego oczywiście stale działy: felieton Tomasza Piątka, kwestionariusz Slavoja Żiżka, wypełniony tym razem przez Kingę Dunin, i dziennik Cezarego Michalskiego.

Osobną część numeru stanowią komiksy na temat katastrofy smoleńskiej wykonane przez osoby, które na co dzień nie zajmują się twórczością artystyczną.

Nad stroną graficzną numeru czuwał dyrektor artystyczny pisma, Artur Żmijewski. O przemocy za pomocą obrazów wypowiadają się m.in. Wilhelm Sasnal, Joanna Rajkowska i Santiago Sierra. Okładkę zaprojektowała Grupa Twożywo.

Szczegóły

Liczba stron:
288
Projekt okładki:
twożywo
ISBN:
1644–0919
Rok wydania:
2009
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165

BIO

OZ

Opracowanie Zbiorowe

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies