Pierwsza krew

Pierwsza krew to opowieść o budzącej się seksualności nastolatków.

Adam, Krzyś i Jasia muszą samotnie zmagać się z tajemnicami swych dojrzewających ciał, które stawiają ich na bolesnej granicy między dzieciństwem a dorosłością.

Inicjacja seksualna Adama, pierwsza menstruacja Jasi czy nieposkromiona żądza władzy i dyscypliny u Krzysia przydarzają się im niemal mimowolnie i wplątują w sieć skomplikowanych zależności rodzinnych, społecznych i psychologicznych.

Więcej szczegółów

978-83-61006-30-5

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

26,91 zł

29,90 zł

- +

 
Więcej

Moja powieść pt. Pierwsza krew była chyba jedną z pierwszych w literaturze, nie tylko polskiej, poruszającą sprawy dojrzewania młodzieży. Pytano mnie potem często, jaki wpływ wywarł na mnie Freud oraz Jung czy Adler. Odpowiedź jest prosta – żadnego. Przykro jest może przyznać się do ciemnoty, ale nie czytałam wówczas Freuda, który jeszcze w 1930 roku nie był modny, a nigdy potem nie przeczytałam nic Junga czy Adlera. Zapewne jednak, jak to bywa, problemy owe unosiły się w powietrzu.

Irena Krzywicka

Już sam tytuł brzmi bulwersująco, jeśli wziąć pod uwagę, że odnosi się do pierwszej miesiączki Jasi, jednej z bohaterek powieści. Ale nie tylko. Pierwsza krew to symbol inicjacji. Przelewają ją także chłopcy, Adam i Krzyś, na drodze do dorosłości. 
Krzywicka obala mit naiwnej i szczęśliwej młodości. 
Pokazuje, że młodość jest pełna niepewności, lęku, bólu, cierpienia. Ci z nas, którzy kiedykolwiek byli młodzi, zapewne to pamiętają. Krzywicka obala mit szczęśliwej rodziny patriarchalnej, w której wszyscy niby mieli swoje miejsce, a tak naprawdę całą przestrzeń wypełniał ojciec: odległy, nieobecny, autorytarny. 
Matka była tylko jego cieniem, lekceważonym nawet przez niego. 
A dzieci miały być grzeczne i dobrze się uczyć. Ich potrzeby, myśli, pragnienia, uczucia w najmniejszym stopniu nie interesowały rodziców.

Hanna Samson

 
Szczegóły
Rok wydania2008
Liczba stron144
ISBN/ISSN978-83-61006-30-5
Wysokość w mm210
Szerokość w mm148
Typ oprawymiękka
Data premiery2008-07-01
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładTwożywo
IlustracjeMonika Zielińska-Mamzeta
WstępHanna Samson

Menu