Paul Celan: język i zagłada

Tom Paul Celan: język i Zagłada to zbiór piętnastu esejów poświęconych twórczości jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku. Przyjmując rozmaite perspektywy, autorzy szkiców – badacze skupieni wokół Uniwersytetu Muri im. Franza Kafki – starają się ustalić, co może zdziałać język poetycki w przestrzeni określanej przez historyczną katastrofę Zagłady.

W tomie znalazły się eseje konfrontujące poezję Celana z wiązką koncepcji teoretycznych, teksty analizujące translacyjne spotkania jego twórczości z innym językiem, z porządkiem wizualnym i z muzyką, wreszcie studia nad pojedynczymi wierszami czy zasadniczymi motywami tego pisarstwa.

Na różne sposoby szkice te pokazują, jak wychodząc od dławiącego milczenia wywołanego załamaniem się języka, Celan próbuje w swoich wierszach konstruować milczenie własne, ściśle pojedyncze, które służyłoby za świadectwo utraty, stanowiłoby paradoksalny akt komunikacji z drugim człowiekiem, być może gest skierowany w stronę transcendencji, z pewnością zaś – próbę ingerencji w chorą tkankę języka.

Więcej szczegółów

978-83-64682-44-5

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

40,41 zł

44,90 zł

- +

 
Więcej

DZIAŁKA ŚNIEGU: dęba, do ostatka, z wiatrem wznoszącym, wobec chat, co na zawsze uprzątnięte z okien.  

płaskimi snami puszczać kaczki poprzez żłobienia na lodzie;  

cienie słów odsiec, usążniować dokoła klamry w kotle rzecznym.                

przeł. Jakub Ekier

 
Szczegóły
Rok wydania2015
Liczba stron280
Projekt okładkixdr
ISBN/ISSN9788364682445
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka
Data premiery2015-07-21
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składmanufaktura
 
O REDAKTORACH

dr hab. Adam Lipszyc – filozof, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor książek Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma (2005), Ślad judaizmu w filozofii XX wieku (2009),Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera (2011) i Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina (2012). Laureat nagrody Literatury na świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i nagrody literackiej Gdynia.

 

dr Paweł Piszczatowski - literaturoznawca, eseista i tłumacz. Niedawno wydał książkę Znacze//nie wiersza. Apofazy Paula Celana. Pracownik naukowy Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autor słownika niemiecko–polskiego dla liceów ogólnokształcących ALLES KLAR Wörterbuch.

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu