Nieuprzejmość

To książka o przemocy naszej powszedniej, choć nikt nikogo nie molestuje, nie gwałci i nie bije. Tu przemoc ujawnia się w bardziej subtelnych mechanizmach, które wszyscy tak dobrze znamy - szantażach emocjonalnych, grach uczuciowych, trudnych relacjach rodzinnych. 

To powieść z kluczem o warszawce wyższej klasy średniej, gdzie wyjście na wernisaż może nieść za sobą więcej niebezpieczeństw niż walka w okopach.

Jest to też książka o samotności i tajemnicy, skrywanej przez główną bohaterkę, która choć wydaje się opowiadać o sobie z ekshibicjonistyczną szczerością, to z lęku przed byciem „nieuprzejmą” pewne sprawy zostawia tylko dla siebie.

Napisana z subtelnym poczuciem humoru i wnikliwą znajomością ludzkiej psychiki Nieuprzejmość po mistrzowsku ukazuje meandry życia pokolenia współczesnych trzydziesto- i czterdziestolatków.

„To bardzo dobra proza o życiu, które pragnie życia, o uczuciach bez uczuć, o tym, że w tej wersji  egzystencji ranienie się wzajemne jest odbierane jako nieuprzejmość, bo skala uczuć jest krótka i zamulona.”

Bożena Umińska-Keff

Więcej szczegółów

978-83-65853-87-5

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

31,41 zł

34,90 zł

- +

 
Więcej

„Co się stanie, jeśli grono bliskich sobie osób zatrze granice między miłością i uzależnieniem, między przyjaźnią i emocjonalnym pasożytnictwem, między poczuciem odpowiedzialności za kogoś i ugrzęźnięciem w cudzym życiu. Wtedy ruszy socjalny koszmar. No-escape room.
Taka właśnie jest powieść Kochmańskiej. Prosta jak osobne mieszkania głównych bohaterów i splątana jak labirynt, który powstał po usunięciu ścian w tych mieszkaniach; luzacka, jak życie wyższej klasy średniej i beznadziejna, jak próba wyciągnięcia z nałogu człowieka, który lubi swój nałóg; mobilizująca, jak wieść o kłopotach osób nam bliskich i oburzająca, jak żądanie, byśmy tym kłopotom poświęcali całe życie. Czy ten układ można zmienić? Czy można wyznaczyć linię oddzielającą własne życie od cudzego? Bohater-ka ma nadzieję, że tak. Wierzy w nieuprzejmość. Wierzy, że dzięki nieuprzejmości odzyska granice własnego życia. Wystarczy, żeby zaczęła mówić „Nie”, żeby nie ulegała emocjonalnym szantażom, żeby broniła swojego zdania, postawiła własne kłopoty przed cudzymi. Brzmi to jak lekcja z podręcznika do asertywności pod tytułem: „Jak zachować przyjaźń i cieszyć się własnym życiem”.
Niby wszystko w Nieuprzejmości w tę właśnie stronę zmierza. Niby wszystko za tym właśnie – czyli koniecznością poukładania spraw i przywrócenia granic międzyludzkich –przemawia. Ale powieść Kochmańskiej przekonuje również o czymś przeciwnym – że każda miłość jest bliska uzależnieniu, że poczucie odpowiedzialności za kogoś zawsze skazuje na życie cudzymi kłopotami, że w przyjaźni zawsze jest coś z pasożytnictwa. Być może nie wybieramy między związkami toksycznymi i czystymi, lecz między związkami mniej i bardziej toksycznymi. Poza nimi jest już tylko samotność. Czy nieuprzejmi mają przyjaciół?”

Przemysław Czapliński

„Książka Katarzyny Kochmańskiej to powieść na głos – narratorka cały czas mówi, bo jak przestanie to zniknie, rozpłynie się w tym mdłym, nudnym, nic nieznaczącym świecie, w którym tkwimy po szyję. Przemoc spowszedniała, na nic się już nie zda. Gadanina jest za to zbawienna. Zagłusza to, co na zewnątrz, znieczula to, co wewnątrz, buduje okopy w tej wojnie wszystkich ze wszystkimi na emocje, na szantaże, na mody i pozy. Pisanie zamiast psychotropów, gadanie zamiast terapii, obgadywanie zamiast konfrontacji. I nieuprzejmość – w niej tkwi namiastka wolności, jedynej, na jaką jeszcze nas stać.”

Joanna Krakowska

 
Szczegóły
AutorKatarzyna Kochmańska
Tytuł oryginałuNieuprzejmość
Rok wydania2018
Liczba stron288
Projekt okładkiKatarzyna Błahuta
Ilustracja na okładceOlga Budzan
ISBN/ISSN978-83-65853-87-5
Wysokość w mm195
Szerokość w mm125
Typ oprawymiękka
WydawnictwoWydawnictwo Krytyki Politycznej
SkładKatarzyna Błahuta

Zobacz też:

Menu