Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa. Biografia Kazimierza Kelles-Krauza (1872–1905)

Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa. Biografia Kazimierza Kelles-Krauza (1872–1905)

Timothy Snyder

Wydanie: Cena:
44,91 zł
44,91 zł 49,90 zł -10%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

Timothy Snyder ukazuje tragiczną biografię Kazimierza Kelles-Krauza, jednego z liderów pokolenia „niepokornych”, na tle politycznego, społecznego i kulturowego wrzenia Europy Środkowej – napiętych stosunków etnicznych, konfliktów klasowych, walki z zaborcami.Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa… to pasjonująca historia źródeł ideologii i tożsamości – polskiej lewicy, środkowoeuropejskiego narodu, peryferyjnych zmagań z kapitalizmem i modernizacją.

[…] nie potrzebowali dowiadywać się z filozofii niemieckiej czym jest wolność ci, którzy mieli w sobie dziedzictwo Kościuszki, legionistów i romantyzmu polskiego. Kazimierz Kelles-Krauz bez wątpienia do nich należał, ale pracę swoją prowadził nie w izolacji od współczesnej mu myśli światowej, zwłaszcza socjologicznej, lecz w dialogu z nią.

Andrzej Mencwel

Kazimierz Kelles-Krauz (1872–1905) - wybitny socjolog, pisarz polityczny, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, jeden z najważniejszych intelektualistów swojego czasu. Gimnazjalny spiskowiec i partyjny teoretyk, marksista i młodopolak. Myśliciel i społecznik epoki, w której kwestie narodu i klasy, niepodległości i emancypacji, kultury i ekonomii splatały się nierozerwalnie. Jako autor Kryzysu marksizmu, Niepodległości Polski w programie socjalistycznym czy Kilku głównych zasad rozwoju sztuki tłumaczył niepodległościowcom sens współczesnego kapitalizmu, socjalistom – wagę kultury narodowej, ekonomicznym deterministom – rolę „ducha” i idei, a artystycznym dekadentom – związek sztuki z życiem społecznym.

CZYTAJ FRAGMENT

MATRONATY/PATRONATY

Szczegóły

Liczba stron:
324
Tytuł oryginału:
Nationalism, Marxism, and Modern Central Europe: A Biography of Kazimierz Kelles-Krauz
Tłumaczenie:
Marta Boguta
Projekt okładki:
xdr
Skład:
Manufaktura | manufaktu-ar.com
ISBN:
978-83-61006-74-9
Rok wydania:
2011
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165
Wydanie:
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

Timothy Snyder

Timothy Snyder (1969) – amerykański historyk, absolwent Uniwersytetu w Oksfordzie, obecnie profesor Yale University i stały współpracownik Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wybitny znawca problemów nowożytnego nacjonalizmu, dziejów Europy Środkowej i Wschodniej, badacz ustrojów totalitarnych. Publicysta m.in. „New York Review of Books”, „The Nation”, „International Herald Tribune”. Autor takich książek jak Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569 – 1999 (2003, wyd. polskie 2006), Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę (2005, wyd. polskie 2008), Czerwony książę (2008, wyd. polskie 2010), Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem (2010, wyd. polskie 2011), Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie (2015).

Czytaj więcej

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies