Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa. Biografia Kazimierza Kelles-Krauza (1872–1905)

Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa. Biografia Kazimierza Kelles-Krauza (1872–1905)

Timothy Snyder

Wydanie: Cena:
34,93 zł
34,93 zł 49,90 zł -30%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 49,90

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.


Opis książki

Timothy Snyder ukazuje tragiczną biografię Kazimierza Kelles-Krauza, jednego z liderów pokolenia „niepokornych”, na tle politycznego, społecznego i kulturowego wrzenia Europy Środkowej – napiętych stosunków etnicznych, konfliktów klasowych, walki z zaborcami.Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa… to pasjonująca historia źródeł ideologii i tożsamości – polskiej lewicy, środkowoeuropejskiego narodu, peryferyjnych zmagań z kapitalizmem i modernizacją.

[…] nie potrzebowali dowiadywać się z filozofii niemieckiej czym jest wolność ci, którzy mieli w sobie dziedzictwo Kościuszki, legionistów i romantyzmu polskiego. Kazimierz Kelles-Krauz bez wątpienia do nich należał, ale pracę swoją prowadził nie w izolacji od współczesnej mu myśli światowej, zwłaszcza socjologicznej, lecz w dialogu z nią.

Andrzej Mencwel

Kazimierz Kelles-Krauz (1872–1905) - wybitny socjolog, pisarz polityczny, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, jeden z najważniejszych intelektualistów swojego czasu. Gimnazjalny spiskowiec i partyjny teoretyk, marksista i młodopolak. Myśliciel i społecznik epoki, w której kwestie narodu i klasy, niepodległości i emancypacji, kultury i ekonomii splatały się nierozerwalnie. Jako autor Kryzysu marksizmu, Niepodległości Polski w programie socjalistycznym czy Kilku głównych zasad rozwoju sztuki tłumaczył niepodległościowcom sens współczesnego kapitalizmu, socjalistom – wagę kultury narodowej, ekonomicznym deterministom – rolę „ducha” i idei, a artystycznym dekadentom – związek sztuki z życiem społecznym.

CZYTAJ FRAGMENT

MATRONATY/PATRONATY

Szczegóły

Liczba stron:
324
Tytuł oryginału:
Nationalism, Marxism, and Modern Central Europe: A Biography of Kazimierz Kelles-Krauz
Tłumaczenie:
Marta Boguta
Projekt okładki:
xdr
Skład:
Manufaktura | manufaktu-ar.com
ISBN:
978-83-61006-74-9
Rok wydania:
2011
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165
Wydanie:
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

Timothy Snyder

Timothy Snyder (1969) – amerykański historyk, absolwent Uniwersytetu w Oksfordzie, obecnie profesor Yale University i stały współpracownik Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wybitny znawca problemów nowożytnego nacjonalizmu, dziejów Europy Środkowej i Wschodniej, badacz ustrojów totalitarnych. Publicysta m.in. „New York Review of Books”, „The Nation”, „International Herald Tribune”. Autor takich książek jak Rekonstrukcja narodów. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569 – 1999 (2003, wyd. polskie 2006), Tajna wojna. Henryk Józewski i polsko-sowiecka rozgrywka o Ukrainę (2005, wyd. polskie 2008), Czerwony książę (2008, wyd. polskie 2010), Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem (2010, wyd. polskie 2011), Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie (2015).

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia