Moralne maksimum, moralne minimum

Książka Micheala Walzera mówi nam o tym, że aby przekroczyć granicę między jedną a drugą kulturą, a nawet między mną a tobą, Czytelniku, należy zeszczupleć. Wcześniej jednak należy przestać się bać własnej wagi.

Historia liberalizmu to zdaniem Walzera historia odchudzania się na siłę. Przynajmniej od Immanuela Kanta filozofowie próbowali wymyślić zasadę sprawiedliwości, która połączy nas jedną, choćby szczupłą, ideą uniwersalną.

Walzer sądzi, że taka perspektywa nie istnieje. Póki ludzkość ma jedynie wspólną historię, a nie ma wspólnej tradycji, nawet najtęższa głowa nie wymyśli żadnego moralnego esperanto, które posłuży wszystkim za zasadę sprawiedliwości.
Sławomir Sierakowski, fragment wstępu

Więcej szczegółów

978-83-62467-53-2

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

26,91 zł

29,90 zł

- +

 
Więcej

Walzer, jeden z czołowych amerykańskich moralistów, stawia sobie za cel rozróżnienie między zasadami moralności „minimalnej”, które można stosować do różnych kultur, ponad granicami państw, oraz zasadami „maksymalnymi”, które stosują się wyłącznie do danej kultury. Zasady, które proponuje Walzer, podobnie jak te z jego poprzednich prac, są bardzo użyteczne.
Francis Fukuyama, „Foreign Affairs”

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuThick and Thin: Moral Argument at Home and Abroad
Rok wydania2012
Liczba stron 160
ISBN/ISSN9788362467532
Tłumaczenie Joanna Erbel
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2012-05-15
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładHanna Gill-Piątek, Tomasz Piątek na podstawie koncepcji graficznej Twożywa
 
PATRONAT

Książka ukazała się przy wsparciu Open Society Foundations.

 
O AUTORZE

Michael Walzer – jeden z najwybitniejszych żyjących amerykańskich filozofów polityki. Współzałożyciel i redaktor lewicowego pisma „Dissent”. Profesor w Institute for Advanced Study na Uniwersytecie w Princeton. Książka Moralne maksimum, moralne minimum jest najlepszym wprowadzeniem do filozofii Walzera.

 
CZYTAJ FRAGMENT

Menu