Mechaniczne rynki a świat realny. Wahania cen aktywów, ryzyko i rola państwa

Rynki są efektywne, ceny akcji zawsze odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje, racjonalni inwestorzy znają nie tylko przeszłość, ale i przyszłość... Tak gospodarkę widzą ekonomiści, którzy wierzą w hipotezę efektywnego rynku i teorię racjonalnych oczekiwań. Ale jeśli rynki rzeczywiście działają w ten sposób, to skąd wziął się kryzys?

Rynek jest jak kasyno, inwestorzy nie są racjonalni, bo ludzie w ogóle rzadko są racjonalni, co udowodnili psychologowie. Jednym z objawów naszego braku racjonalności są zachowania stadne. To one sprawiają, że w czasach prosperity ceny akcji rosną do niebotycznych poziomów, a następnie pikują równie szybko jak samolot z niesprawnym silnikiem.

Tak gospodarkę widzą ekonomiści behawioralni. Ale jeśli rynki rzeczywiście działają w ten sposób, to dlaczego nadal są najbardziej efektywnym narzędziem do rozdzielania kapitału między konkurujące ze sobą inwestycje i potrzeby?

Więcej szczegółów

978-83-63855-52-9

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

17,97 zł

59,90 zł

- +

 
Więcej

Światowej sławy ekonomiści Roman Frydman i Michael D. Goldberg pokazują, dlaczego wyznawcy obu tych perspektyw trafiają kulą w płot. Dzięki teorii ekonomii wiedzy niedoskonałej tłumaczą przyczyny kryzysu o wiele lepiej niż ich koledzy i koleżanki po fachu. Wreszcie – i to świadczy o wyjątkowości tej książki – mówią też, co należałoby zrobić, żeby wreszcie zakończyć ten kryzys.

Zasady ekonomii nie są mechaniczne, a zmiany często są nierutynowe. Co za tym idzie, wiele ważnych decyzji ekonomicznych również wymyka się rutynie. Wyciągnąwszy z tego wnioski, Frydman i Goldberg dają nam nową teorię cyklu koniunkturalnego. Co więcej, Mechaniczne rynki a świat realny są receptą na złagodzenie – albo wręcz uniknięcie – kolejnego kryzysu gospodarczego.

George A. Akerlof, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Ta książka to kamień milowy. To, jak autorzy odczytują Keynesa, zadziwi keynesistów i ekonomistów behawioralnych.

Edmund S. Phelps, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Przełomowy punkt widzenia na to, jak zakończyć cykl baniek i kryzysów. [...] Ze wszystkich książek na temat kryzysu, który zaczął się w 2007 roku, ta jest najbliżej tego, że stanie się kamieniem węgielnym nowej szkoły ekonomii, bardziej pragmatycznej i po prostu przydatnej. 

„Bloomberg News”

Autorzy opisują to, co ostatnio potwierdziło doświadczenie: trudności z prognozowaniem i regularnym wygrywaniem z rynkiem, nieprzewidywalność przyszłości.

„Huffington Post”

Mechaniczne rynki a świat realny to jedna z najciekawszych propozycji nowego teoretycznego opisu działania rynków.

„Financial Times”

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuBeyond Mechanical Markets: Asset Price, Swings, Risk, and the Role of the State
Rok wydania2013
Projekt okładkirzeczyobrazkowe.pl
ISBN/ISSN978-83-63855-52-9
TłumaczenieTomasz Krzyżanowski
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2013-10-31
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składrzeczyobrazkowe.pl
 
Czytaj fragment

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Rekomendowane:

Prywatyzując Polskę

20,93 zł 29,90 zł

10 mitów kryzysu

8,80 zł 22,00 zł

Jedna ekonomia, wiele recept

41,93 zł 59,90 zł

Widmo kapitału

19,95 zł 39,90 zł

Ekonomia nierówności

34,93 zł 49,90 zł

Kapitał w XXI wieku

55,93 zł 79,90 zł

Źli samarytanie

27,93 zł 39,90 zł

Menu