Mechaniczne rynki a świat realny. Wahania cen aktywów, ryzyko i rola państwa

Rynki są efektywne, ceny akcji zawsze odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje, racjonalni inwestorzy znają nie tylko przeszłość, ale i przyszłość... Tak gospodarkę widzą ekonomiści, którzy wierzą w hipotezę efektywnego rynku i teorię racjonalnych oczekiwań. Ale jeśli rynki rzeczywiście działają w ten sposób, to skąd wziął się kryzys?

Rynek jest jak kasyno, inwestorzy nie są racjonalni, bo ludzie w ogóle rzadko są racjonalni, co udowodnili psychologowie. Jednym z objawów naszego braku racjonalności są zachowania stadne. To one sprawiają, że w czasach prosperity ceny akcji rosną do niebotycznych poziomów, a następnie pikują równie szybko jak samolot z niesprawnym silnikiem.

Tak gospodarkę widzą ekonomiści behawioralni. Ale jeśli rynki rzeczywiście działają w ten sposób, to dlaczego nadal są najbardziej efektywnym narzędziem do rozdzielania kapitału między konkurujące ze sobą inwestycje i potrzeby?

Więcej szczegółów

978-83-63855-52-9

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

53,91 zł

59,90 zł

- +

 
Więcej

Światowej sławy ekonomiści Roman Frydman i Michael D. Goldberg pokazują, dlaczego wyznawcy obu tych perspektyw trafiają kulą w płot. Dzięki teorii ekonomii wiedzy niedoskonałej tłumaczą przyczyny kryzysu o wiele lepiej niż ich koledzy i koleżanki po fachu. Wreszcie – i to świadczy o wyjątkowości tej książki – mówią też, co należałoby zrobić, żeby wreszcie zakończyć ten kryzys.

Zasady ekonomii nie są mechaniczne, a zmiany często są nierutynowe. Co za tym idzie, wiele ważnych decyzji ekonomicznych również wymyka się rutynie. Wyciągnąwszy z tego wnioski, Frydman i Goldberg dają nam nową teorię cyklu koniunkturalnego. Co więcej, Mechaniczne rynki a świat realny są receptą na złagodzenie – albo wręcz uniknięcie – kolejnego kryzysu gospodarczego.

George A. Akerlof, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Ta książka to kamień milowy. To, jak autorzy odczytują Keynesa, zadziwi keynesistów i ekonomistów behawioralnych.

Edmund S. Phelps, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

Przełomowy punkt widzenia na to, jak zakończyć cykl baniek i kryzysów. [...] Ze wszystkich książek na temat kryzysu, który zaczął się w 2007 roku, ta jest najbliżej tego, że stanie się kamieniem węgielnym nowej szkoły ekonomii, bardziej pragmatycznej i po prostu przydatnej. 

„Bloomberg News”

Autorzy opisują to, co ostatnio potwierdziło doświadczenie: trudności z prognozowaniem i regularnym wygrywaniem z rynkiem, nieprzewidywalność przyszłości.

„Huffington Post”

Mechaniczne rynki a świat realny to jedna z najciekawszych propozycji nowego teoretycznego opisu działania rynków.

„Financial Times”

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuBeyond Mechanical Markets: Asset Price, Swings, Risk, and the Role of the State
Rok wydania2013
Projekt okładkirzeczyobrazkowe.pl
ISBN/ISSN978-83-63855-52-9
TłumaczenieTomasz Krzyżanowski
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2013-10-31
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składrzeczyobrazkowe.pl
 
Czytaj fragment

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu