Krytyka Polityczna nr 20-21: Manifest komunistyczny i kryminał

Krytyka Polityczna nr 20-21: Manifest komunistyczny i kryminał

Opracowanie Zbiorowe

Wydanie: Cena:
11,94 zł
11,94 zł 19,90 zł -40%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

20-21 numer „Krytyki Politycznej” zatytułowany „Manifest komunistyczny i kryminał” zawiera teksty dotyczące tych współczesnych powieści kryminalnych, w których intryga jest jedynie pretekstem do opowieści o problemach współczesnego świata – o cierpieniu, niesprawiedliwości, wykluczeniu, przemocy. 

Skąd taka popularność kryminału w ostatnich latach? Czym różnią się kryminały Maneklla czy Larssona od klasycznych powieści Agathy Christie? I co mówią nam o świecie? Numer zawiera dyskusję redakcyjną na temat twórczości najpopularniejszego obecnie na świecie twórcy kryminałów, Szweda Stiega Larssona; rozmowę Kingi Dunin i Romana Kurkiewicza z Olgą Tokarczuk o jej najnowszej powieści; tekst wybitnego literaturoznawcy Fredrica Jamesona; fragment powieści kryminalnej filozofki Julii Kristevy; niepublikowane po polsku notatki do powieści kryminalnej autorstwa klasyka nowoczesności Waltera Benjamina, a także fragment nowej książki Andrzeja Friszke poświęconej opozycji antykomunistycznej – Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi. 

Znaczną część numeru zajmują teksty młodych polskich autorów, m.in.: filmoznawcy Jakuba Majmurka (o kryminałach powieściowych i filmowych), Elizy Szybowicz i Błażeja Warkockiego (o stereotypach przenoszonych w kryminałach), Bartosza Kuźniarza (o świecie przedstawionym w powieściach Larssona), Michała Syski(o PRL-owskiej powieści milicyjnej). W dziale „Idee” przedrukowujemy „Manifest komunistyczny” Marksa i Engelsa wraz z komentarzem francuskiego filozofa, laureata Nagrody Hannah Arendt – Claude'a Leforta.

Prace graficzne do numeru wykonały m.in. Anna Niesterowicz, aktywistka i malarka Joanna Wowrzeczka-Warczok i izraelska artystka Yael Bartana.

Nad oprawą graficzną numeru czuwał dyrektor artystyczny pisma, reżyser Artur Żmijewski (laureat nagrody TVP Kultura w 2007 roku, polski reprezentant na Biennale w Wenecji w 2005 roku). Okładkę zaprojektowała Grupa Twożywo (laureaci m.in. „Paszportów Polityki”).

Szczegóły

Liczba stron:
280
Ilustracje:
Joanna Wowrzeczka, Yael Bartana, Anna Niesterowicz
Projekt okładki:
twożywo
ISBN:
1644–0919
Rok wydania:
2009
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165

BIO

OZ

Opracowanie Zbiorowe

Czytaj więcej

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies