Krytyka Polityczna nr 20-21: Manifest komunistyczny i kryminał

20-21 numer „Krytyki Politycznej” zatytułowany „Manifest komunistyczny i kryminał” zawiera teksty dotyczące tych współczesnych powieści kryminalnych, w których intryga jest jedynie pretekstem do opowieści o problemach współczesnego świata – o cierpieniu, niesprawiedliwości, wykluczeniu, przemocy.

Skąd taka popularność kryminału w ostatnich latach? Czym różnią się kryminały Maneklla czy Larssona od klasycznych powieści Agathy Christie? I co mówią nam o świecie? Numer zawiera dyskusję redakcyjną na temat twórczości najpopularniejszego obecnie na świecie twórcy kryminałów, Szweda Stiega Larssona; rozmowę Kingi Dunin i Romana Kurkiewicza z Olgą Tokarczuk o jej najnowszej powieści; tekst wybitnego literaturoznawcy Fredrica Jamesona; fragment powieści kryminalnej filozofki Julii Kristevy; niepublikowane po polsku notatki do powieści kryminalnej autorstwa klasyka nowoczesności Waltera Benjamina, a także fragment nowej książki Andrzeja Friszke poświęconej opozycji antykomunistycznej – Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi. 

Więcej szczegółów

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

17,91 zł

19,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Znaczną część numeru zajmują teksty młodych polskich autorów, m.in.: filmoznawcy Jakuba Majmurka (o kryminałach powieściowych i filmowych), Elizy Szybowicz i Błażeja Warkockiego (o stereotypach przenoszonych w kryminałach), Bartosza Kuźniarza (o świecie przedstawionym w powieściach Larssona), Michała Syski(o PRL-owskiej powieści milicyjnej). W dziale „Idee” przedrukowujemy „Manifest komunistyczny” Marksa i Engelsa wraz z komentarzem francuskiego filozofa, laureata Nagrody Hannah Arendt – Claude'a Leforta.

Prace graficzne do numeru wykonały m.in. Anna Niesterowicz, aktywistka i malarka Joanna Wowrzeczka-Warczok i izraelska artystka Yael Bartana.

Nad oprawą graficzną numeru czuwał dyrektor artystyczny pisma, reżyser Artur Żmijewski (laureat nagrody TVP Kultura w 2007 roku, polski reprezentant na Biennale w Wenecji w 2005 roku). Okładkę zaprojektowała Grupa Twożywo (laureaci m.in. „Paszportów Polityki”).

 
Szczegóły
Rok wydania2009
Liczba stron280
Projekt okładkitwożywo
ISBN/ISSN1644–0919
Wysokość w mm238
Szerokość w mm165
Typ oprawymiękka
Data premiery2009-11
IlustracjeJoanna Wowrzeczka, Yael Bartana, Anna Niesterowicz
 
PatronatWydawanie pisma „Krytyka Polityczna” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Menu