Krytyka Polityczna nr 20-21: Manifest komunistyczny i kryminał

Krytyka Polityczna nr 20-21: Manifest komunistyczny i kryminał

Opracowanie Zbiorowe

Wydanie: Cena:
13,93 zł
13,93 zł 19,90 zł -30%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

20-21 numer „Krytyki Politycznej” zatytułowany „Manifest komunistyczny i kryminał” zawiera teksty dotyczące tych współczesnych powieści kryminalnych, w których intryga jest jedynie pretekstem do opowieści o problemach współczesnego świata – o cierpieniu, niesprawiedliwości, wykluczeniu, przemocy. 

Skąd taka popularność kryminału w ostatnich latach? Czym różnią się kryminały Maneklla czy Larssona od klasycznych powieści Agathy Christie? I co mówią nam o świecie? Numer zawiera dyskusję redakcyjną na temat twórczości najpopularniejszego obecnie na świecie twórcy kryminałów, Szweda Stiega Larssona; rozmowę Kingi Dunin i Romana Kurkiewicza z Olgą Tokarczuk o jej najnowszej powieści; tekst wybitnego literaturoznawcy Fredrica Jamesona; fragment powieści kryminalnej filozofki Julii Kristevy; niepublikowane po polsku notatki do powieści kryminalnej autorstwa klasyka nowoczesności Waltera Benjamina, a także fragment nowej książki Andrzeja Friszke poświęconej opozycji antykomunistycznej – Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi. 

Znaczną część numeru zajmują teksty młodych polskich autorów, m.in.: filmoznawcy Jakuba Majmurka (o kryminałach powieściowych i filmowych), Elizy Szybowicz i Błażeja Warkockiego (o stereotypach przenoszonych w kryminałach), Bartosza Kuźniarza (o świecie przedstawionym w powieściach Larssona), Michała Syski(o PRL-owskiej powieści milicyjnej). W dziale „Idee” przedrukowujemy „Manifest komunistyczny” Marksa i Engelsa wraz z komentarzem francuskiego filozofa, laureata Nagrody Hannah Arendt – Claude'a Leforta.

Prace graficzne do numeru wykonały m.in. Anna Niesterowicz, aktywistka i malarka Joanna Wowrzeczka-Warczok i izraelska artystka Yael Bartana.

Nad oprawą graficzną numeru czuwał dyrektor artystyczny pisma, reżyser Artur Żmijewski (laureat nagrody TVP Kultura w 2007 roku, polski reprezentant na Biennale w Wenecji w 2005 roku). Okładkę zaprojektowała Grupa Twożywo (laureaci m.in. „Paszportów Polityki”).

Szczegóły

Liczba stron:
280
Ilustracje:
Joanna Wowrzeczka, Yael Bartana, Anna Niesterowicz
Projekt okładki:
twożywo
ISBN:
1644–0919
Rok wydania:
2009
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165

BIO

OZ

Opracowanie Zbiorowe

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies