Krytyka Polityczna nr 4: jeszcze nie jesteś populistą?

Krytyka Polityczna nr 4: jeszcze nie jesteś populistą?

Wydanie: Cena:
10,80 zł
10,80 zł 12,00 zł -10%

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.

Opis książki

W parlamencie wiedeńskim w austro-węgierskich czasach czyniono czasem zarzut posłom, że przemawiają durch Fenster, przez okno. Nie zwracają się do kolegów parlamentarzystów, lecz do wyborców. Uroki polityki masowej...

Nie przypadkiem wtedy właśnie, u końca XIX wieku, narodziło się słowo, które dzisiaj robi coraz bardziej zawrotną karierę: populizm. Już we współczesnej Austrii przydarzyło się populistom coś, co rzadko się im zdarza. Wzięli władzę w koalicyjnym rządzie. Zarówno sam ten fakt, jak i reakcje zagranicy na to wydarzenie dają do myślenia.

W bieżącym numerze pragniemy stanąć wobec takich dylematów. Czy populiści psują politykę demokratyczną, czy może raczej chronią nas przed syndromem „demokracji 2/3”, rządami sytej klasy średniej? A może, przeciwnie, reprezentują właśnie owa klasę średnią, która nie chce dzielić się tym, co zdobyła, z imigrancką biedotą? 

Czy populistów należy systematycznie wykluczać z gry, czy też oswajać i stopniowo dopuszczać do kierowania krajem? Czy populiści wymyślają problemy i wmawiają wyborcom – straszą ich, czy może podejmują rzeczywiste wyzwania wyrzucane z dyskursu publicznego przez establishment? Wreszcie, czy są lepsze i gorsze populizmy? We Francji, na przykład, dobry Roberta Hue, a zły Jean-Marie Le Pena? A może to nie populizm destruuje scenę publiczną, lecz sposób używania tego słowa. Może demagogią grzeszą właśnie ci, którzy starają się skompromitować swych przeciwników określając ich mianem populistów? I czy rzeczywiście sfera polityki jest jedynym ulubionym przez populizm miejscem? Może należy on do tych ulotnych fenomenów, które bywają tam, gdzie ich nie ma, a nie ma ich tam, gdzie są...?

Szczegóły

Liczba stron:
304
Skład:
Karolina Marzec
ISBN:
1644-0919
Rok wydania:
2003
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
245
Szerokość w mm:
180

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies