Frantz Fanon: "Czarna skóra, białe maski" okładka

Czarna skóra, białe maski

Frantz Fanon

Wydanie: Cena:
31,20 zł
31,20 zł 39,00 zł -20%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 39

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.


Opis książki

Pierwsze polskie wydanie legendarnego eseju, jednego ze zrębów ruchu antykolonialnego, który stał się później ważnym punktem odniesienia dla studiów postkolonialnych na całym świecie. Głównym tematem książki jest analiza dziedzictwa kolonializmu z perspektywy psychologicznej. Fanon skupia się w niej na języku oraz na relacji między czarnym i białym. Odwołując się do świadectw historycznych, literackich, do myśli filozoficznej i do własnego doświadczenia, stawia tezę, że piętno kolonializmu nosi wszelkie znamiona zbiorowej neurozy i że trzeba się zastanowić nad tym, jak uleczyć ten stan. Pokazuje, jak stworzony przez kolonialną represję mechanizm poczucia wyższości i niższości reprodukuje się w świadomych i nieświadomych zachowaniach, postawach i lękach. Zastanawia się też nad tym, jak wyjść z bezustannie nakręcającej się spirali stereotypów i uprzedzeń. Opublikowany w 1952 roku esej nie stracił swej profetycznej mocy i wciąż pozostaje jednym z najważniejszych tekstów poświęconych rasizmowi.

Bezkompromisowy i rewolucyjny, a równocześnie pełen uważności na los jednostki esej Frantza Fanona wciąż poraża swoją precyzyjnością i trafnością. Justyna Szklarczyk, "Polityka"

Ponad pół wieku na półce z literaturą walczącą czekało puste miejsce. Oto książka pisana z żarliwością, która do dziś parzy.
Magdalena Nowicka-Franczak, "Tygodnik Powszechny"

Polski przekład "Czarnej skóry, białych masek" otrzymujemy w chwili szczególnych napięć społeczno-politycznych w kraju. Przemoc homofobiczna, łamanie praw kobiet przez rządzących, a także bezczynność rządu w opanowywaniu drugiej fali pandemii spotkały się z gwałtowanym sprzeciwem niemałej części obywateli i obywatelek, których w taki czy inny sposób dotknęła opresja i wykluczenie. W tym kontekście lektura tekstu Fanona może zyskać jeszcze inny wymiar. Chodziłoby nie tylko o przyjrzenie się refleksji wybitego teoretyka rasizmu w perspektywie historycznej, lecz także o potraktowanie jego dzieła jako głosu ciągle aktualnego i inspirującego w kontekście ostatnich wolnościowych zrywów w Polsce.
Agnieszka Więckiewicz, "Mały Format"

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego Boy-Żeleński.

Szczegóły

Liczba stron:
264
Tytuł oryginału:
Peau noire, masques blancs
Tłumaczenie:
Urszula Kropiwiec
ISBN:
978-83-66147-35-5
Rok wydania:
2020
Typ oprawy:
okładka miękka
Wydanie:
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Karakter
Gatunek:
esej

Zobacz też

BIO

FF

Frantz Fanon

Frantz Fanon - (1925-1961) urodził się na Martynice. W czasie drugiej wojny światowej walczył w ruchu Wolnej Francji u boku de Gaulle’a. Studiował medycynę, filozofię i psychologię na uniwersytecie w Lyonie. W 1953 roku podjął pracę w szpitalu psychiatrycznym w mieście Blida (dziś Al-Bulajda) w Algierii. Gdy rozpoczęła się algierska walka o niepodległość, zaangażował się w ruch Frontu Wyzwolenia Narodowego, za co został wydalony z tego kraju przez francuskie władze. Mieszkał w Tunezji, a potem w Ghanie, gdzie pełnił funkcję algierskiego ambasadora. Przez całe życie pisał książki i artykuły poświęcone kwestiom rasizmu, kolonializmu i wykluczenia.

Czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia