Krytyka Polityczna nr 29: Chiny blisko

Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów.

Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw.

Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich „chińskość”, spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi, Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.

Więcej szczegółów

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

17,91 zł

19,90 zł

- +

 
Więcej

Poza tym Andrzej Leder pyta o zapomnianą polską rewolucję mocniejszą niż wszystkie rewolucje francuskie razem wzięte. Mariusz Sieniewicz przedstawia fragment swojej najnowszej powieści, drukujemy też po raz pierwszy po polsku wielką nadzieję węgierskiej prozy – Noemi Kiss. Przedstawiamy także dalsze losy Ruchu Oburzonych, który z Hiszpanii wychodzi nie tylko na całą Europę, ale i na Stany Zjednoczone czy Izrael. Kwestionariusz Żiżka wypełnia najbardziej znany obecnie włoski filozof – Gianni Vattimo.

 
Szczegóły
Rok wydania2012
Liczba stron320
ISBN/ISSN1644-0919
Wysokość w mm238
Szerokość w mm165
Typ oprawymiękka
Data premiery2012-01
SkładKatarzyna Błahuta
 
PatronatWydawanie pisma „Krytyka Polityczna” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
czytaj Fragment

Menu