Ja się zajmuję dawaniem ludziom wolności. Mogą, jeżeli chcą i potrzebują, wejść w inny tryb kontaktu ze sobą, ze światem i z innymi - mówi Zuzanna Ziomecka, autorka książki "Wyspa spokoju", w rozmowie z Dariuszem Bugalskim w podcaście "K3 - podcast o dobrym życiu".

W moim przekonaniu i doświadczeniu, ciało zawsze mówi prawdę o tym co jest w tobie w tym momencie obecne, co ty czujesz i doświadczasz. A umysł mnóstwo rzeczy wymyśla, wyciąga znikąd. (...)

Intuicja nam podpowiada, że zbliżając się do bólu doświadczymy więcej cierpienia, tak samo jak, na przykład zbliżając się do ognia. Okazuje się, że jest inaczej, że cierpienie różni się od bólu tym, że ból jest fizycznym doświadczeniem, a cierpienie jest fizycznym doświadczeniem obudowanym myśleniem emocjonalnym. Cierpienie jest reakcją umysłu na to, że nas boli. Sam ból jest informacją, to są dane, które ciało wysyła sygnalizując, że coś ważnego się dzieje, że jest potrzebna twoja uwaga przy jakiejś sprawie. Ból fizyczny, który wynika z tego, że włożyłeś rękę do ognia jest o tym, żeby wprowadzić zmiany. Ból emocjonalny jest też o tym, że coś się dzieje co wymaga uwagi i zmiany, ale on nie został przez przyrodę stworzony w celu nadawania nam cierpienia. Przyroda nie ma takich pomysłów. Nie istnieją rzeczy po to, żeby nadawać ból i cierpienie. Ból, tak jak wszystko inne w przyrodzie, ma swoją funkcję, i to jest informacja. Co ciekawe, ból, który jest emocjonalny doświadczamy w tej samej części mózgu, jak ból, który jest fizyczny. Mówi się nawet, że aspiryna pomaga na złamane serce. Dzięki temu, że mózg nie rozróżnia bólu emocjonalnego od fizycznego. (...)

Cała rozmowa do wysłuchania w podcaście "K3 - podcast o dobrym życiu".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.