Według Graebera formą przemocy, nazywa to przemocą duchową, jest wykonywanie pracy bez sensu. (…) Takie prace, jeśli wykonujące je osoby mają poczucie bezsensu, prowadzą do moralnych i duchowych strat - o książce "Praca bez sensu"podcaście magazynu "Pismo" rozmawiają Zuzanna Kowalczyk oraz Agata Sikora.

Warto podkreślić, że zagadnienia podejmowane przez Graebera, podejmowane zazwyczaj z perspektywy ekonomicznej, w jego przypadku są ujmowane od takiej mało popularnej strony. Graeber jest antropologiem i przygląda się raczej temu co te zjawiska robią w naszej przestrzeni społecznej i kulturowej. Stawia pytania o to, jakie one ustanawiają porządek, z jakiego systemu się wywodzą. Tematy te służą mu do podejmowania krytycznej refleksji nad współczesną formą kapitalizmu i różnych form opresji, które się z nią wiążą. A taką nieoczywistą formą opresji dla Graebera jest współczesna forma pracy bez sensu. (…)

Bardzo ciekawym wątkiem refleksji Graebera jest ten, w którym analizuje, które prace są dobrze opłacane, a które są opłacane najgorzej, aż dochodzi do wniosku, że najgorzej opłacane prace, to te które mają sens, czyli te które służą dobru wspólnemu albo te, które mają jakąś wartość duchową, artystyczną. (…)

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie magazynu "Pismo".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.