Próbujemy pokazać, że ta wojna ma bardzo wiele wymiarów i przekłada się również na te procesy i polityki, które wydawałoby się, są z nią luźno związane. Trzeba to wszystko intelektualnie poukładać i opisać jako nierozerwalnie splecione - mówią Agnieszka Wiśniewska i Michał Sutowski, redaktorzy ebooka "Co wyrośnie z kieszeni pełnej ziaren słonecznika?", w rozmowie z Maxem Cegielskim dla radia "Newonce".

A.W.: Chcieliśmy uchwycić te pierwsze momenty. Przy czym to nie są pierwsze momenty wojny, bo ta wojna trwała od lat we Wschodniej Ukrainie, o czym bardzo często zapominamy. 24 lutego rzeczywiście wszystko zmienił. To była pełnowymiarowa inwazja, i pełnowymiarowa wojna na terenie całego kraju. Chcieliśmy w tym pierwszym momencie, pierwszych 100 dni wojny, pokazać nie tylko te wydarzenia, zbrodnie, ale też dyskusje międzynarodową, to jak zmienia się mapa debat międzynarodowych, jak zmienia się dyskusja w Niemczech, czy o Niemczech, jak zmienia się dyskusja na lewicy. (…) Te dyskusje pokazały różne perspektywy polityczne, gospodarcze, klimatyczne. Różne spojrzenia, które też się rozwijały w kolejnych miesiącach, czasem przygasały. (...)

M.S.: Te narracje ścierają się z bardzo dużą złożonością problemów. Przy czym ta złożoność może oznaczać bardzo różne rzeczy. Często tego hasła „to bardziej skomplikowane”, używano w pierwszych dniach wojny do rozmycia odpowiedzialności i do odwiedzenia opinii publicznej, elit świata zachodniego od jednoznacznego zaangażowania się po stronie Ukrainy, wspierania konkretnie, wymiernie, finansowo sankcjami i bronią strony broniącej się. My próbujemy pokazać tę złożoność trochę z innej strony. Pokazać, że ta wojna ma bardzo wiele wymiarów i przekłada się również na te procesy i polityki, które wydawałoby się, są z nią luźno związane. Trzeba to wszystko intelektualnie poukładać i pokazać jako nierozerwalnie splecione. (...)

Cała rozmowa do posłuchania na stronie radia "Newonce".