Warszawska premiera książki - "Aborcja i demokracja" Marcina Kościelniaka
Spotkanie partnerskie Wydawnictwa Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Historia powojennej Polski, jaką znamy, jest opowieścią o triumfalnym pochodzie od totalitaryzmu do demokracji. Marcin Kościelniak przeciwstawia się tej narracji, pokazując, że fundamentalną zasadą transformacji było wykluczenie praw kobiet. Dowodzi, że „polska droga do wolności” miała swoją mroczną stronę – podporządkowanie się władzy Kościoła katolickiego.
I o tej właśnie mrocznej stronie polskiej drogi do wolności i cenie, jaką przyszło płacić za nią kobietom porozmawiamy z autorem książki "Aborcja i demokracja", a także zaproszonymi gościniami - Agnieszką Graff i Joanną Gzyrą - Iskanadar. Rozmowę poprowadzi Kinga Dunin.
Marcin Kościelniak napisał książkę arcyważną. Jest to opowieść obrazoburcza, dlatego zresztą jest tak wciągająca. Książka pokazuje, jak w ciągu kilkudziesięciu lat wykonano w Polsce gigantyczną pracę, żeby oddać władzę – polityczną, ale też kulturową – Kościołowi. Terenem tych zmagań – a raczej braku zmagań – były prawa kobiet. Tak wykluł się konsensus kulturowy, w którym nadal mimo wszystko tkwimy - Agnieszka Graff.
Kinga Dunin - socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Autorka licznych publikacji (m.in. „Tao gospodyni domowej”, „Karoca z dyni” – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej "Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne”). Autorka książek "Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności", "Zadyma", "Kochaj i rób".
Agnieszka Graff - kulturoznawczyni i publicystka, profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, badaczka feminizmu i antyfeminizmu. Jej książki to m.in.: Świat bez kobiet (2001, 2021), Rykoszetem (2008), Matka feministka (2014), oraz Kto się boi gender? (2021, z Elżbietą Korolczuk). Publikowała m.in. w „Signs”, „Public Culture”, „East European Politics and Societies”, „Feminist Studies”, „JMEH”, „Czasie Kultury”, „Tekstach Drugich” i „ER(R)GO”. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, współorganizatorka Kongresu Kobiet, pisuje do OKO.Press i „Wysokich Obcasów”. Autorka polskiego przekładu „Własnego pokoju” Virginii Woolf i licznych wstępów do książek,ostatnio – zbioru opowiadań Jamesa Baldwina „Człowiekowi na spotkanie”.
Joanna Gzyra - Iskandar - kulturoznawczyni, polonistka i feministka. Od 10 lat zawodowo zajmuje się PR-em i komunikacją, od 4 lat w organizacjach pozarządowych. Jako aktywistka działa w obszarach zwalczania przemocy ze względu na płeć, dostępu do bezpiecznej aborcji oraz praw osób LGBTQ+. Rzeczniczka Feminoteki, członkini kolektywu Legalna Aborcja.
Marcin Kościelniak - kulturoznawca, teatrolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor książki „Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.” (2018), współredagował tom „Autocenzura i cenzura. Nowe ujęcia” (2024). W ramach grantu NCN prowadzi projekt badawczy „Kulturowa i polityczna historia aborcji w Polsce 1956-1993”; niniejsza książka jest jego pierwszą odsłoną.
Książka objęta matronatem Feminoteki i FemFundu.
08.12.2024 |Warszawa | Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie | 15:00
Dołącz do wydarzenia na Facebooku