Wraz z bielską galerią BWA zapraszamy na spotkanie z Adamem Szymczykiem, kuratorem wystawy Wilhelma Sasnala "Taki pejzaż" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Podczas wydarzenia odbędzie się premiera książki "Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]" oraz prezentacja obrazu "Maus 1".

Niedawną wystawę Wilhelma Sasnala "Taki pejzaż" w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obejrzało prawie 80 tysięcy widzów. Co sprawia, że te niejednoznaczne obrazy – często ukazujące powidoki polsko-żydowskiej historii – przyciągają tak wielu odbiorców? Co kryje się pod niewinnymi pejzażami, portretami znanych i anonimowych osób, i co tak naprawdę możemy dostrzec w niepokojących, choć z pozoru abstrakcyjnych kompozycjach?

Odpowiedzi można poszukać w zebranych w książce "Tytuł niepodany" tekstach, napisanych przez historyczki sztuki i historyków XX w., politologów i antropolożki, a także autorki prozy i aktywistów. Reprodukowane w książce obrazy Sasnala nie dotyczą wyłącznie historycznego i współczesnego antysemityzmu, lecz przeciwstawiają się wszelkim formom nienawiści do innych, motywowanej uprzedzeniami rasowymi, ideologicznymi czy religijnymi. "Tytuł niepodany" to książka o obliczach zła, które już się stało i jeszcze może się stać udziałem "wielu osób". Publikacja została wydana nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

23.09.2022 | BIELSKO-BIAŁA | KLUBOKAWIARNIA AQUARIUM | 18.00

Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.