Fundacja Tu Obok serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach projektu „tu obok z książką”.

Kiedy?

w sobotę 7 grudnia 2024 r. o godzinie 17:00

Gdzie?

w księgarni Dosłownej mieszczącej się w budynku Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków 12 w Lublinie

Wstęp wolny.

Tym razem Magdalena Łuczyn będzie rozmawiać o książce „Cześć pracy. O kulturze zapierdolu” z osobami działającymi w związkach zawodowych.


Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM) przez tłumaczkę Magdalenę Gach, oraz transmitowane na żywo na stronie Facebook fundacji tu obok https://www.facebook.com/fundacja.tu.obok i księgarni Dosłownej https://www.facebook.com/doslowna

„tu obok z książką” – kolejne działanie Fundacji Tu Obok – to cykl spotkań o nowych książkach na rynku wydawniczym, poruszających ważne tematy społeczne. Projekt polega na realizacji cyklu spotkań i rozmów o książkach prowadzonych przez Magdalenę Łuczyn. Spotkania są skierowane do mieszkańców i mieszkanek Lublina, chociaż nie tylko, ponieważ będą one także transmitowane on-line i udostępniane w Internecie. Fundacja kładzie nacisk na inkluzywność i dostępność, dlatego wszystkie spotkania odbywają się w miejscu dostępnym architektonicznie, oraz są tłumaczone na polski język migowy.

O książce:

„Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz pracować” - głosi powiedzonko motywacyjne drukowane na kubkach, czy ścianach w wielu biurach. A nawet jeśli swojej pracy nie kochasz, to z pewnością panuje w niej „rodzinna atmosfera”, zespół jest dynamiczny, godziny pracy elastyczne, a posada oferuje liczne możliwości rozwoju. Czyż nie?

Zofia Smełka-Leszczyńska napisała książka o tym, jak jesteśmy oszukiwani i wyzyskiwani. Jak to, co się mówi i pisze w Polsce o pracy, jest często bardzo odległe od tego, jak ona naprawdę wygląda. Opisuje paradoksy kapitalizmu, który pracę każe nam pokochać, abyśmy byli bardziej wydajni. Ale zamiast podwyżek oferuje warsztaty z mindfulness.

„Wciąż o wiele łatwiej przeczytać w szerokozasięgowych mediach wywiad z prezesem niż ze strajkującymi pracownikami fabryki. Wciąż o wiele łatwiej trafić w księgarni na książkę o tym, jak zawalczyć o bycie bardziej produktywnym, niż o tym, jak zakłada się związek zawodowy. Ale niewiele stoi na przeszkodzie, żebyśmy rozmawiali z innymi pracownikami o tym, w jaki sposób realnie doświadczamy swojej pracy. W tym upatruję największą szansę na odbudowę solidarności pracowniczej i odzyskanie głosu”. (fragment książki)

Magdalena Łuczyn - pomysłodawczyni i koordynatorka projektu  „tu obok z książką”. Z wykształcenia filozofka, od wielu lat prowadzi autorskie spotkania o książkach, poruszając trudne i ważne tematy społeczne, autorka i współautorka  projektów kulturalnych w Lublinie. Twórczyni nietuzinkowych spacerów po dzielnicy Bronowice i Kośminek oraz spacerów po pomijanych i mniej znanych zakamarkach Lublina. Zaangażowana w konsultacje strategii dla Lublina na 2030 rok. Dzięki zaangażowaniu w działania na rzecz dostępności wydarzeń kulturalnych, przeciera szlaki poszerzając zakres dostępności spotkań, które prowadzi. W 2021 roku współpracując z fundacją tu obok współzałożyła kanał na YouTube poświęcony spotkaniom o książkach o nazwie „Poranny Dom Kultury”. Laureatka Medalu Prezydenta Miasta Lublin.

O dostępności:

fundacja tu obok dba o inkluzywność i zapewnienie dostępności wydarzeń, dlatego spotkania w ramach cyklu „tu obok z książką” odbywają się w księgarni Dosłownej.

Księgarnia znajduje się na parterze budynku Centrum Kultury w Lublinie, główne wejście do budynku znajduje na placu pokrytym gładka nawierzchnią. Informacje o dostępności budynku Centrum Kultury znajdują się tu: https://ck.lublin.pl/dostepnosc/

Wszystkie spotkania są tłumaczone na bieżąco na polski język migowy (PJM), odbywają się w miejscu dostępnym dla osób z dysfunkcją ruchu, oraz transmitowane na stronie fundacji tu obok na portalu społecznościowym Facebook.

Jeśli masz potrzeby lub pytania odnośnie do dostępności napisz do nas na adres: [email protected]

Nagrania spotkań są udostępniane na kanale YouTube „Poranny Dom Kultury”, założonym przez fundację w celu upowszechniania kultury i zapewniania dostępności.

Zachęcamy do odwiedzania i subskrybowania naszego kanału: https://www.youtube.com/@porannydomkultury937

Autorką grafik wykorzystanych do projektu jest Florentyna Nastaj.

Projekt jest dofinansowany przez Miasto Lublin.