Poznańskie spotkanie z Marcinem Kościelniakiem

W czwartkowy, marcowy wieczór Muzeum Historii Kobiet i Woykowska.org wraca do spotkań autorskich przy Wolnicy 7/8. Tym razem zapraszają na rozmowę o trudnej i ważnej książce: "Aborcja i demokracja" Marcina Kościelniaka.
W swojej fascynującej książce Kościelniak obnaża za co i dlaczego została przehandlowana wolność kobiet do decydowania o własnym ciele. Analizuje procesy historyczne i społeczno-obyczajowe, które doprowadziły do skonstruowania opresyjnego prawa aborcyjnego.
„W rezultacie, podczas gdy historia Polski lat 1944/45–1989 – wiodąca szlakiem tzw. polskich miesięcy, pisana z perspektywy uniwersalnej (czyli patriarchalnej) – jest opowieścią o tryumfalnym pochodzie polskiego społeczeństwa od totalitaryzmu do demokracji, skonstruowana na kartach tej książki przeciw-historia Polski lat 1956–1993 – wiodąca szlakiem tych samych dat, ale pisana z perspektywy praw kobiet – jest, wprost przeciwnie, opowieścią o drodze wiodącej od wolności do systemowej przemocy państwa nieświeckiego.”
- Data: 13 marca, godz. 18:00
- Miejsce: ulica Wolnica 7/8, 61-764 Poznań
- Wstęp: wolny
- Marcin Kościelniak - kulturoznawca, teatrolog. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor „Didaskaliów. Gazety Teatralnej”. Zajmuje się powojenną kulturą polską, w szczególności zagadnieniami władzy rozproszonej, przemocy symbolicznej, sztuki politycznej oraz mechanizmami ustanawiania wiedzy o przeszłości. Ostatnio wydał książkę „Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.” (2018) oraz współredagował tom „Autocenzura i cenzura. Nowe ujęcia” (2024). W ramach grantu NCN prowadzi projekt badawczy „Kulturowa i polityczna historia aborcji w Polsce 1956-1993”; książka „Aborcja i demokracja" jest jego pierwszą odsłoną.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Matronat nad wydarzeniem objęły: Wielkopolski Kongres Kobiet oraz Local Girls Movement.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku