Nasze obce. O chwiejnych podstawach teraźniejszości

23 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Teatru Polskiego w Poznaniu na spotkanie z Marcinem Kościelniakiem, autorem książki „Aborcja i demokracja. Przeciw-historia Polski 1956-1993” i Katarzyną Wężyk, autorką książki „Aborcja jest”. Rozmowę poprowadzi prof. Przemysław Czapliński.
MIESJCE: Teatr Polski w Poznaniu, Duża Scena
DATA: 23 maja 2025, godz. 18:00
Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Nasze obce. O chwiejnych podstawach teraźniejszości”, które poświęcone jest refleksji nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi i kulturowymi. Tym razem spotkamy się, by porozmawiać o dwóch ważnych książkach: Katarzyny Wężyk „Aborcja jest” oraz Marcina Kościelniaka „Aborcja i demokracja”.
Obie publikacje podejmują temat aborcji w wielu kontekstach, ukazując tę kwestię jako kluczowy element debaty o prawach człowieka, demokracji oraz roli instytucji takich jak Kościół czy państwo. Autorzy przyglądają się zarówno polskim realiom, jak i szerszym, międzynarodowym perspektywom, rzucając światło na dylematy współczesności i ich wpływ na nasze życie.
Marcin Kościelniak- kulturoznawca, teatrolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autor licznych książek, opracowań naukowych oraz tomów zbiorowych. Jego najważniejsze publikacje to: „Prawie ludzkie, prawie moje. Teatr Helmuta Kajzara” (2012), „Młodzi niezdolni i inne teksty o twórcach współczesnego teatru” (2014), „Egoiści. Trzecia droga w kulturze polskiej lat 80.” (2018), „Koniec półświni. Wybrane utwory i teksty o teatrze” (2012). W ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki opublikował książkę „Aborcja i demokracja. Przeciw-historia Polski 1956-1993” (2024), która analizuje wpływ ideologii antyaborcyjnej na polski porządek społeczny i polityczny.
Od kilku lat, w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki, prowadzi projekt naukowy „Kulturowa i polityczna historia aborcji w Polsce”.
Katarzyna Wężyk - dziennikarka, publicystka, reporterka oraz autorka książek i podcastów. Absolwentka politologii oraz podyplomowych studiów z amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka prestiżowych instytucji, takich jak Fundacja Kościuszkowska (na Columbia University w Nowym Jorku) oraz Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu.
Pracowała w „Panoramie” TVP, portalu tvn24.pl i „Gazecie Wyborczej”. Obecnie związana jest z magazynem Newsweek, gdzie publikuje swoje artykuły oraz prowadzi podcast „Historia kobiet”.
Autorka książek „Zuchwałe”, „Kanada. Ulubiony kraj świata” oraz nagrodzonej podwójnym Grand Pressem „Aborcja jest”.
Przemysław Czapliński- profesor zwyczajny; historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk; współtwórca Centrum Humanistyki Otwartej (UAM) zajmującego się związkami między prawem i literaturoznawstwem; członek redakcji czasopisma „Teksty Drugie”.
Ostatnie jego publikacje to: „Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku” (2016, przetłumaczona na j. francuski), „Literatura i jej natury” (współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński, 2017), „O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce” (współredakcja: J. B. Bednarek, D. Gostyński; 2019), „Tożsamość po pogromie. Świadectwa i interpretacje Marca ’68” (współred.: Alina Molisak, 2019); „To wróci. Przeszłość i przyszłość pandemii” (współred. J.B. Bednarek, Warszawa 2022) i najnowsza książka „Rozbieżne emancypacje. Przewodnik po prozie 1976–2020” (2024). Laureat nagród: im. Ludwika Frydego (1997), Fundacji im. Kościelskich (1998), im. Kazimierza Wyki (2004), im. Jana Długosza (2017), Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2019). Przedmiotem jego badań jest literatura (polska) i problemy późnej nowoczesności.
Wejściówki dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl oraz w kasie biletowej.
Sprzedaż książek podczas spotkania – księgarnia Bookowski
Więcej o wydarzeniu tutaj.