Pamiętacie naszą wysyłkę książki "Kapitał i ideologia" do Jarosława Kaczyńskiego? Dorzuciliśmy też do niej egzemplarz dla premiera Morawieckiego. Są efekty - Mateusz Morawiecki przywołuje zdanie Thomasa Piketty'ego w jednym z odcinków swojego podcastu!

Thomas Piketty zwraca uwagę, że 500+ to ciekawe rozwiązanie, które ma wiele pozytywnych efektów społecznych - mówi premier Morawiecki powołując się na wywiad Tomasza Walczaka z "Super Expressu".

"Kapitał i ideologia" to jedna z tych książek, które trzeba znać, żeby zrozumieć świat, w którym przyszło nam żyć. Thomas Piketty przedstawia w niej idee, które stały za wzrostem nierówności w minionym tysiącleciu, bada ideologiczne spory, które dały nam niewolnictwo, poddaństwo, kolonializm, komunizm oraz kapitalizm i w ten sposób ukształtowały losy miliardów ludzi. Wnioski z tego badania są następujące: postęp gospodarczy przez wieki polegał na walce o równość i edukację, a nie, jak się często przyjmuje, o uznanie świętych praw własności. Nowa epoka skrajnej nierówności, która w latach 80. XX wieku stanęła na drodze postępu, jest częściowo reakcją na schyłek komunizmu, ale też owocem ignorancji, intelektualnej specjalizacji oraz coraz silniejszej polityki tożsamości. Piketty przedstawia w książce nie tylko historię idei, ale też druzgocącą krytykę współczesnej polityki oraz śmiałą propozycję nowego i bardziej sprawiedliwego systemu gospodarczego. 

Książka dostępna w sklepie Wydawnictwa KP.