Nieskromnie powiemy, że nagrody w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2023 to już nasza majowa tradycja! W tym roku uhonorowane zostały aż dwie nasze książki! Ogromnie gratulujemy Agacie Biskup nagrody honorowej za projekt książki "Wilhelm Sasnal. Tytuł niepodany [Taki pejzaż]" oraz Marcinowi Hernasowi wyróżnienia za projekt książki "Kapitał i ideologia"! Za pomoc i współpracę przy wydaniu pierwszej z nich dziękujemy Fundacji Galerii Foksal. 

Konkurs Najpiękniejsze Polskie Książki istnienie swe zawdzięcza ludziom, którzy książce poświęcili swój talent i wiele lat pracy, zapaleńcom walczącym z determinacją – często mimo przeszkód – o podnoszenie polskiego edytorstwa do poziomu światowego.

Idea konkursu narodziła się w latach pięćdziesiątych. Pospieszna zgrzebność powojennej wysokonakładowej produkcji wydawniczej raziła oko przedwojennych drukarzy i wydawców. Pojawił się więc ruch na rzecz pięknej i funkcjonalnej książki, a za nim – potrzeba doskonalenia technik wydawniczych. Grupa ludzi pod wodzą Romana Tomaszewskiego wprowadziła marzenia w czyn i zorganizowała w 1957 r. Konkurs na najlepiej wydaną książkę roku. Wzorem lipskiej Internationale Buchkunst Ausstellung opracowano zasady i regulamin konkursu, powołano komitet konkursowy. W jego skład weszło dwóch organizatorów – PTWK i MKiS – oraz współorganizatorzy, którymi były, jak na owe czasy przystało, tzw. czynniki społeczne – związki zawodowe i bratnie stowarzyszenia, np. Stowarzyszenie Księgarzy Polskich; później akces zgłosiło Towarzystwo Przyjaciół Książki, a członkiem wspierającym została Ars Polona.

Więcej informacji na stronie konkursu.