Dyskusja: Czy świat sportu gra z kobietami fair play? Rozmawiać będzie m.in. nasza autorka Karolina Wasielewska
Kilka miesięcy po letnich Igrzyskach Olimpijskich porozmawiamy o seksizmie w sporcie i spróbujemy odpowiedzieć na szereg pytań, na które znalezienie odpowiedzi wydaje się coraz bardziej palące.
Sportowczynie są zmuszane do udowadniania swojej płci, oceniane za wygląd i strój, borykające się z nierównościami płacowymi i gorszym dostępem do zasobów szkoleniowych. Lekceważone przez media, porównywane do mężczyzn, krytykowane za decyzje związane z prywatnymi sprawami, takimi jak trening w ciąży lub powrót do zawodowstwa po porodzie. Ładne i miłe dla oka lub męskie i przerośnięte. Za słabe lub za męskie.
Jedną z nadrzędnych wartości rządzących sportem powinna być zasada fair play. Sprawiedliwa i uczciwa rywalizacja, czysta gra, podejmowanie walki w duchu koleżeństwa i wzajemnego szacunku. Ale co to oznacza w praktyce? Czy kobiety na pewno mogą liczyć na równe traktowanie na sportowym polu? Jak patrzą na nie kibice, komentatorzy, federacje sportowe i koledzy po fachu?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Wam:
Karolina Wasielewska – dziennikarka radiowa i prasowa, w przeszłości związana m.in. z „Newsweekiem”, TOK FM i Radiem ZET, autorka bloga poświęconego karierom kobiet w branży technologicznej Girls Gone Tech oraz dwóch reportaży w formie książkowej: „Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki” (wyd. Krytyka Polityczna, 2020) oraz „Polka Gola! O kobietach w futbolu” (wyd. Krytyka Polityczna, 2024).
Anna Sulińska – badaczka i reporterka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Autorka reportaży „Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u” i „Olimpijki” (Wydawnictwo Czarne) oraz współautorka książki „Od Lokomotyw do Zagubionych. Jakie mamy typy pracowników i jak z nimi postępować”.
Paulina Starus (Bgirl Paulina) – tancerka breaking (breakdance), członkini Kadry Narodowej Polski w Breakingu, aktywnie reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej uczestnicząc w zawodach, sędziując i prowadząc warsztaty. Do jej największych osiągnięć należą m.in. 2-krotna wygrana Outbreak Europe, 3-krotna wygrana Red Bull BC One Poland, Top 8 Red Bull BC One World Final, wygrana Taipei Bboy City oraz 13 miejsce na Mistrzostwach Świata WDSF 2023.
Kalina Downarowicz (moderacja) – kulturoznawczyni i promotorka czytelnictwa. Jest specjalistką ds. promocji w MBP we Wrocławiu, prowadzi bloga @krotkapolka , działa przy Festiwalu Feminatywa, współpracuje z Agencją Autorską Opowieści, współprowadzi osiedlowy klub książki Czytelnia Krzyki i jest radną na wrocławskim osiedlu Krzyki-Partynice.
19.11.2024 | WROCŁAW | filia 7 MBP ul. Suwalska 11| 18:00