Mirosław Szyłak-Szydłowski recenzuje książkę Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania Sönke Neitzela i Haralda Welzera na portalu WP.PL (10.02.2015):

„Wierzyłem w to, że piloci Luftwaffe czy marynarze Kriegsmarine byli innego sortu, niż żołdacy w mundurach feldgrau: bardziej rycerscy, honorowi... Czar prysł, gdy przeczytałem o dokonywanych przez nich zbrodniach wojennych, jeżeli jednak miałbym jeszcze jakiekolwiek złudzenia, prysłyby natychmiast po lekturze kilku pierwszych rozdziałów "Żołnierzy" (...).

To nie były przesycone nazistowską ideologią, wynaturzone roboty - co również często się podnosi - a ludzie, dla których przemoc stosowana była wyłącznie dla samej siebie i nie służąca absolutnie żadnemu wyższemu celowi (...).

Zasadniczy sprzeciw wobec zbrodni był wyjątkiem, podobnie, jak rzadkością byli żołnierze, którzy swoją wiedzę wykorzystywali jako impuls do refleksji na temat wojny (...).

W podsłuchanych rozmowach nie istnieje żaden zewnętrzny obszar moralny, do którego odnosiłyby się te wypowiedzi. Wynik wojny jest nieznany, nie ma mowy o etycznej ocenie tego, co się stało. Żołnierze, rozmawiając w swoim gronie, dzielą ten sam świat i system odniesienia. Nie trzeba się ani definiować, ani zapewniać, że należy się do tych "przyzwoitych". Można być wreszcie sobą. I może dlatego też, te relacje są tak wstrząsające.”

Zamów książkę w promocyjnje cenie w Księgarni KP.