Jenara Nerenberg w swojej książce "Neuroróżnorodne" wydobywa na światło dzienne historie kobiet z różnym rodzajem neuroodmienności, od ADHD, przez zespół Aspergera, po autyzm. Buduje wspólnotę, która wykracza poza utarty schemat tego, co uchodzi za normalne - pisze Jakub Wojtaszczyk w recenzji książki dla "Vogue.pl".

Nerenberg zaczęła od siebie, ale szybko skoncentrowała się na innych kobietach, podobnych do niej – mających jakiś rodzaj neuroodmienności (czyli wysoką wrażliwość, ADHD, zaburzenia przetwarzania sensorycznego, autyzm albo zespół Aspergera i synestezję). Podstawę tych cech stanowi wrażliwość, a osoby te najczęściej są uprzywilejowane, wyedukowane, zajmują ważne stanowiska. Nerenberg swoje badania przedstawiła w swojej książce, nadała też szerszą perspektywę opisywanemu zjawisku przez zebranie charakterystycznych cech każdego rodzaju neuroodmienności. (...)

Jenara Nerenberg w swojej książce nie tylko przytacza historie wielu bohaterek, lecz także idzie krok dalej, również poza sprawy dotyczące opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego. Pokazuje, że neuroodmienne osoby nabierają świadomości czy też autoświadomości. Wykorzystują wiedzę również w projektowaniu i architekturze czy działalności wydawniczej na rzecz ludzi podobnych do nich. Bo sama wiedza nie wystarczy. (...)

Cała recenzja dostępna na stronie "Vogue.pl".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.