Autorka zastanawia się jak Słowacki nie wpisywał się w heteronormę swoich czasów, śledzi gdzie te niepewności i wątpliwości się pojawiają - mówią prowadzące podcast "Już tłumaczę" w recenzji książki Marty Justyny Nowickiej "Słowacki. Wychodzenie z szafy".

U Marty Justyny Nowickiej mamy bardzo ciekawe spojrzenie na postać Słowackiego. Nie jest to typowa biografia, przedstawiająca historie bohatera od dzieciństwa. Nie jest to też tekst, w którym autorka wykłada nam jakieś niepodważalne dowody na queerowość Słowackiego. Jest to analiza tekstów prywatnych, dyskursu, ale też twórczości. Te klucze interpretacyjne, które wybiera sobie autorka, to bardzo ciekawe spojrzenia poprzez np. inność lub interpretacje genderowe, czy queerowe. (...)

Duże znaczenie dla tej książki ma słowo "kreacja". Autorka dużo miejsca poświęca temu, jak Słowacki się kreował w listach do matki, do ukochanych przyjaciół, kobiet, z którymi tworzył nietypowe związki. Ta kreacja i zmiennokształtność Słowackiego, i to jak różni są Słowaccy w tych wszystkich miejscach, to bardzo ciekawe spojrzenia. (...)

Cała recenzja dostępna na stronie podcastu.